SON DAKİKA

Rusya Ukrayna’dan çekiliyor!

Rusya Ukrayna'dan çekilirken Schultz-Putin acil durum görüşmeleri devam ediyor!

Rusya’nın Ukrayna’dan askerlerini çekmesinin ardından Schultz ile Putin arasında acil bir telefon görüşmesi yapılıyor. ABD’nin New York Menkul Kıymetler Borsası’nda Nasdaq Dow ve Bitcoin TÜFE fiyat bombası nedeniyle değer kaybederken, Rusya ile ateşkes görüşmesi ihtimaline dikkat ediliyor.

Almanya Şansölyesi Scholz, Rusya Devlet Başkanı Putin ile 90 dakikalık bir telefon görüşmesi yaptı. Scholz, Mayıs ayından bu yana dört ay içinde Putin ile ilk kez telefonda konuştu. Alman hükümeti sözcüsü Hevestreit, telefon görüşmesinde ateşkes, Rus birliklerinin tamamen geri çekilmesi ve Ukrayna’nın egemenliğine ve topraklarına saygıya dayalı diplomatik bir çözümün ciddi askeri durumla ilgili olarak mümkün olan en kısa sürede tartışıldığını söyledi. Ukrayna’daki savaşın sonuçları. Başbakan Scholz, Rusya’nın toprakları ilhak etme girişimlerinin yanıtsız kalmayacağını ve hiçbir koşulda tanınmayacağını vurguladı.

Zaporiza nükleer santraliyle ilgili olarak, Başbakan Scholz ayrıca Putin’i gerilimi tırmandıran herhangi bir eylemden kaçınmaya ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nı (UAEA) uygulamaya çağırdığı önlemleri derhal uygulamaya çağırdı. Ayrıca esir alınan savaşçıların uluslararası hukuka, özellikle Cenevre Sözleşmelerine uygun olarak muamele görmesi ve Kızıl Haç gibi uluslararası kuruluşların erişimine izin verilmesi çağrısında bulundu.

Başbakan Scholz ayrıca, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle acil küresel gıda arzı durumuna duyulan güveni sarsmadan Karadeniz üzerinden tahıl ihracat anlaşmasının tam olarak uygulanması çağrısında da bulundu. Başbakan Scholz, 7’sinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky ile de bir telefon görüşmesi yaptı.

Şansölye Schultz, aynı gün, 1948-1949 Berlin hava operasyonlarının gerçekleştiği eski Berlin Tempelhof Havalimanı sahasında düzenlenen bir Alman Yöneticiler Günü töreninde, Batı Berlin’in havadan ikmal operasyonu sayesinde Sovyetler Birliği tarafından ilhak edildiğini söyledi. Batılı Müttefiklerin o dönemdeki Sovyet ablukası karşısında Rusya’nın gaz arzının kesilmesinin yol açtığı acının da aşılmaz olduğunu söyledi.

Ayrıca, bu yılın sonunda kapatılması planlanan üç nükleer santralden ikisinin, Alman elektrik piyasasında herhangi bir elektrik kesintisi olmaması için Mart ayına kadar herhangi bir zamanda yeniden başlatılabileceğine söz verdi. Başbakan Scholz, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminalinin gelecek yılın başlarında faaliyete geçeceğini ve gelecek yılın sonuna kadar Rusya’dan bağımsız olarak gerekli gazı ithal edebileceğini

bildirdi. New York Menkul Kıymetler Borsası ve Bitcoin, Rusya’nın geri çekilmesi haberini neşelendiriyor. Reuters, New York Menkul Kıymetler Borsası’na göre birçok Rus askerinin geri çekildiğini ve Rusya’ya geri döndüğünü bildirdi. Rusya’nın işgal ettiği Kharkiv bölgesinin büyük bir kısmı Ukrayna’ya teslim edildi ve Rus ordusu buradan çekildi, çoğu karşı saldırı olmadan evlerine döndü.

Reuters ayrıca bir ABD askeri yetkilisine atıfta bulunarak, bir ABD askeri yetkilisinin “Ukrayna’nın güney ve doğu bölgelerini kurtarma ve geri alma savaşında genellikle karşılığını verdiğini değerlendiriyoruz” dediğini aktardı. ABD’li yetkili, “Ruslar, Harkov çevresinde işgal ettikleri toprakların çoğundan vazgeçerek kuzeye ve doğuya çekildiler” dedi ve “Birçok Rus askeri sınırı geçerek Rusya’ya girdi.” Daha önce, Ukrayna kuvvetleri Kharkiv’in üçte birinden fazlasını geri aldıklarını açıklamıştı. Rusya Savunma Bakanlığı da Rus birliklerinin bölgeden çekildiğini

bildirdi.Ukrayna’daki Zaporiza nükleer santralinde askerden arındırılmış güvenli bölge kurulması konusunda Rusya ile Ukrayna arasında görüşmeler başladı. IAEA Genel Sekreteri Rafael Grossi, 12’sinde (yerel saatle) IAEA Yönetim Kurulu’na şunları bildirdi: “Japorija nükleer santralinin güvenli çalışmasına müdahale eden bombardımanı durdurmak için güvenli bir bölgenin kurulması acildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.