EkonomiSON DAKİKA

Dünya genelinde faiz artış oranının iki katından fazla olması bekleniyor

Dünya Bankası: Önümüzdeki yıl dünya genelinde faiz oranlarının yüzde 4-6 olması bekleniyor ve artış oranının bu yıla göre iki katından fazla olması bekleniyor.

Dünya Bankası (WB), dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının yüksek enflasyona yanıt vermek için faiz oranlarını yükseltmek için yarıştıkları için küresel ekonominin gelecek yıl resesyona girebileceğini söyledi. Dünya Bankası dün yayınladığı bir raporda , dünyanın en büyük üç ekonomisi olan ABD, Çin ve Euro Bölgesi’nin ekonomilerinin hızla yavaşladığını teşhis etti .

1 Eylül’de göreve başlayan Dünya Bankası baş ekonomisti Inthemeat Gill, Washington DC’de düzenlediği basın toplantısında, küresel ekonominin yaygın bir stagflasyona sürüklenebileceğinden endişe duyduğunu söyledi.

Dünya Bankası’nın aynı gün yayınladığı raporda, dünya genelinde faiz oranlarının gelecek yıl ortalama %4-6’ya ulaşması bekleniyor. Dünya Bankası, ülkelerin enflasyonu %5 civarında tutmak için gelecek yıl faiz oranlarını %4 civarında tutmaya çalışacaklarını, ancak enflasyon kontrol altına alınmazsa faiz oranlarını ortalama %6’ya çıkaracaklarını söylüyor. Dünya Bankası, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının enflasyonu düşük tutmak için bu yıl faiz oranlarını ortalama 2 puan artırdığını ve gelecek yıl bu oranı iki katından fazla artırabileceğini söyledi.

Dünya Bankası, gelecek yılki küresel gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesinin %0,5 civarında olacağını ve bu da kişi başına %0,4’lük bir yavaşlama ile teknik olarak bir resesyona eşdeğer olacağını söyledi. Banka, 2021’deki hızlı büyümenin ardından küresel ekonominin pandemi öncesi seviyelere dönmeden önce daraldığını söyledi. Dünya Bankası Başkanı David Malpass şunları söyledi: “ Küresel ekonomik büyüme hızlı bir tempoda yavaşlıyor ve daha fazla ülke resesyona girdikçe büyümenin daha da düşmesi muhtemel ve bu eğilim devam ederse, yükselen ve gelişmekte olan ülkeler için yıkıcı sonuçlar doğuracak . “dedi. Malpass , ” Dünyanın dört bir yanındaki politika yapıcılar , tüketimi azaltmak yerine üretkenliği artırma ve daha fazla yatırım dahil olmak üzere üretimi artırmaya odaklanmalıdır. ” dedi. Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Aihan Koze şunları söyledi: “ Son dönemde sıkılaşan para ve maliye politikası enflasyonu düşürmeye yardımcı olacak, ancak aynı zamanda ekonomik durumu daha da kötüleştirecek ve küresel büyümedeki yavaşlamayı daha da kötüleştirebilir ” dedi.

Dünya Bankası Başekonomisti Gil Gil aynı gün düzenlediği basın toplantısında, “Altı ay önce yavaşlayan ekonomik büyüme nedeniyle bazı kalemlerin fiyatlarının yakalanmayacağına dair endişeler vardı. Bu, yılların kötü anılarını geri getiriyor” dedi. söz konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.