Ekonomi

Türkiye’de benzin neden bu kadar pahalı?

Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, Türkiye’de giderek artan benzin fiyatlarına değindi. Türkiye’den benzinin litre fiyatlarının neden bu kadar pahalı olduğunu açıklayan Yılmazkaya, Türkiye’nin dünyada en pahalı akaryakıt kullanan ülke olduğunu belirtti. Yılmazkaya konu hakkında şu açıklamalarda bulundu;

”Siyasi iktidar tarafından döviz kuru ve uluslararası ham petrol fiyatları bahane edilerek akaryakıt ürünleri üzerinden yüksek vergi geliri elde edilmektedir. İktidar, beceriksiz ekonomi politikaları nedeniyle baş edemeyince başka ülkelerin doğal kaynaklarına uyguladığı ilave vergilerle ekonomiyi yönetmeye çalışıyor, açığı kapatmaya çalışıyor. Yazıklar olsun!

Türkiye’nin dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülkelerden birisi olmasının sebebi, benzin ve motorini başka ülkelerden ithal etmesi değil, akaryakıt üzerine eklenen ve giderek artan vergilerdir. Mart 2020 tarihinde rafineri çıkışı 1 litre vergisiz benzinin fiyatı 1 lira 43 kuruşken bugün yeni vergilerle birlikte benzinin litresi 7,74 liraya vatandaşa satılmaktadır. Bu yanlış mali politikaların sonucunda akaryakıt üzerinden yüksek gelir elde eden iktidar, vatandaşı mağdur ederek ekonomiyi sekteye uğratmaktadır. Yeter artık diyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir