EkonomiSON DAKİKA

Bakan Dönmez; Türkiye kışı doğalgaz sıkıntısı çekmeden geçirecek!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Dönmez, tedarikçiler teslimat programlarına sadık kalırlarsa Türkiye’nin bu kış herhangi bir doğal gaz sorunuyla karşılaşmaması gerektiğini söyledi. Bilecik’in Osmaneli ilçesinde bir fabrikanın açılış töreninde yaptığı konuşmada Bakan Dönmez, Avrupa’daki enerji krizinin Türkiye’yi de etkilediğini söyledi.

Dünya çapında yükselen enerji fiyatları Türkiye’yi kaçınılmaz olarak etkiledi, ancak hükümetin tüketicilerin faturalarını ödemelerine yardımcı olmak için sübvansiyonlar sağladığını da sözlerine ekledi.

Bakan, boru hatlarından, LNG stoklarından ve yeraltı depolama tesislerinden gaz akışıyla Türkiye’nin kışa hazır olduğunu söyledi. “Tedarikçiler teslimat programlarına sadık kalırlarsa bu kışı sorunsuz geçireceğiz. Doğalgaz faturalarının yüzde 80’ini sübvanse ediyoruz.”

Geçen hafta Dönmez, Türkiye’nin doğal gaz ticareti için Umman ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Bakan, geçtiğimiz ay birkaç ülkeyi ziyaret ederek enerji için yoğun diplomatik çabalar içinde olduğunu söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Dönmez, “Umman’da doğal gaz ticareti konusunda görüştük ve konuya olumlu baktılar. Ticari koşullar uygun olduğunda harekete geçeceğiz” dedi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) son verilerine göre, Haziran ayında doğalgaz depolama hacmi yüzde 4,54 artarak 2,7 milyar metreküpe ulaştı.

Bakan Bilecik’te yaptığı konuşmada, hükümetin de verimliliği artırıcı önlemler aldığını, apartmanlarda ısı yalıtım çalışmaları için 50 bin liraya kadar kredi sağladığını ve sanayi şirketlerine enerji verimliliği için teşvik ve diğer destekler sunduğunu hatırlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.