EkonomiSON DAKİKA

Rus ekonomisi çöküyor! Petrol ve gaz gelirlerinde yüzde 18 düşüş!

Rus ekonomisine ilişkin Ağustos ayı verileri, petrol ve gaz ihracatından elde edilen gelirlerde keskin bir düşüşe işaret ediyor. Rusya’nın Ağustos ayında enerji ihracatındaki keskin bir düşüş yapması, aylık yaklaşık olarak 360 milyar ruble zarar etmesine neden oldu. Ukrayna’nın işgali öncesine kıyasla doğalgaz ve petrol ihracatları yaklaşık beşte birine düştü.

Eylül ayı başlarında, Rusya Federasyonu, Batı, Moskova’nın Ukrayna’yı işgali üzerine uygulanan yaptırımları kaldırmadıkça, Baltık Denizi’nin altından Almanya’ya uzanan Nord Stream 1’i süresiz olarak kapatacağını söyledi.

Rus ekonomisi: Petrol ve gaz gelirlerinde %18 düşüş

Bu yıl şimdiye kadar elde edilen bütçe gelirlerinin yaklaşık yarısını oluşturan petrol ve gaz gelirleri, verilere göre Ocak-Ağustos döneminde yıllık bazda %18 düştü.

AB, Rusya’dan kömür ithalatını da yasaklarken, Rusya’dan ham petrol ithalatı yasağı Aralık ayında yürürlüğe girecek. Petrol ve doğal gaz dışındaki gelirler de Ocak-Ağustos döneminde yıllık bazda %37 oranında önemli ölçüde düştü.

Başlangıçta Rusya, dış rezervlerinin yarısını dondurmak da dahil olmak üzere yaptırımların etkisiyle başa çıkma konusunda esneklik gösterdi. Ancak Rusya’nın devlet doğalgaz tekelini elinde bulunduran enerji devi Gazprom, bu ayın başlarında, üretimin yılın ilk sekiz ayında yıllık bazda %15 düştüğünü söyledi.

Ağırlıklı olarak Avrupa’ya yapılan ihracat üçte birden fazla düştü. Rusya’nın Avrupa’nın ana doğal gaz boru hatlarından biri olan Nord Stream 1’i Eylül ayı başlarında askıya almasının ardından gelirler daha da düşecek gibi görünüyor.

2023’te Rusya ekonomisinin %5’e kadar küçülmesi bekleniyor

Ülkenin ekonomi bakanlığına göre, Rusya ekonomisi Temmuz 2022’de geçen yılın aynı ayına göre %4,3 küçüldü. Aton’daki analistler, azalan enerji üretimi nedeniyle ekonominin 2023’te %5 daha da küçülmesini bekliyor.

Rusya merkez bankası geçen hafta bölge ekonomisine ilişkin yayınladığı bir raporda ekonomik görünüm konusunda temkinli olacağını belirterek, ihracatın düşmesinin muhtemel olduğunu kaydetti. Merkez Bankası, faiz oranlarını belirlemek için Cuma günü toplanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.