EkonomiSON DAKİKA

Son Dakika! Hem ete hem süte en az yüzde 35 ZAM geliyor!

Hem et, hem de süt ürünlerine en az yüzde 35 zam geleceği resmen açıklandı. Et ve süt ürünlerinin fiyatlarının çok yüksek rakamlara ulaşacağını belirten TÜSEDAD Genel Başkanı Sencer Solakoğlu, hükümetin yanlış ithalat politikasına da değindi. Başkan Solakoğlu, “İktidar buradaki çiftçiye siz üretmeyin biz ithal ederiz diyor” sözleri ile tepkide bulundu.

Döviz kurlarında yaşanan düzensiz artış, yüksek enflasyon, elektrik, akaryakıt ve yem fiyatlarına gelen peş peşe zamlar et ve süt ürünleri fiyatlarının artırılmasına olanak sağladı. 1, 2 ay içerisinde et ve süt ürünleri fiyatlarına en az yüzde 35 zam geleceği kesinleşmiş oldu.

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu, kısa zaman içerisinde et ve süt ürünlerinin fiyatlarında ciddi artışlar görüleceğini ifade ederek, “Üreticinin fiyatını düşük tutarak enflasyonu düşüreceklerine inanıyorlar bu çok yanlış. Maliyetler her geçen gün artıyor. Ekim-kasım ayında hem ete hem süte en az yüzde 30-35 zam gelecek. Fiyatlar çok daha fahiş yerlere gidebilir” dedi.

“Hasan’a Diyorlar Ki Sen Üretme, Hans’a Da Diyorlar Ki Sen Üret”

Türkiye’deki büyükbaş hayvan azlığından dolayı hükümetin yurtdışından 150 bin büyükbaş hayvan ithalatına izin verdiğine değinen Solakoğlu çarpıcı açıklamalarda bulundu: “İktidar Hasan’a diyorlar ki sen üretme, Hans’a da diyorlar ki sen üret biz seni destekleriz. Bu da yurtdışından daha iyi bir fiyata hayvan alıp oradaki çiftçiyi yüksek fiyata layık görmektir.

Yurtiçindeki çiftçiden de ucuza alıp zarar etmesine neden olmaktır. Biz bu işi artık yapmayacağız diyenlerin sayısı hızla artıyor. Bunun için devlet ithalat kapısını açtı. Devlet diyor ki siz üretmeyin biz ithal ederiz. Bu yanlış politikalar devam ettikçe işi bırakan sayısı da artacak. Şu anda mevcutta kemikli etin kilosu 90 lira, bunun en az 120 liraya çıkması lazım ki kafa kafaya gitsin. İthalatı yapan insanlar da fiyatların artacağını öngördükleri için bu hayvanları satın alıyorlar. Yüzde 30-35 zam 1.5 ay içinde kapıyı çalacak.

SEKTÖR SON 3-4 YILDA ÇOK KAN KAYBETTİ

2001’den bu yana Türkiye’de hayvan sayımı yapılmıyor. Son 1.5 yıl içinde 1 milyonu aşkın hayvan kesimi yapıldığını hesaplıyoruz. Çevremizdeki çiftliklerdeki kapasite düşüşleri, Ankara’nın doğusundan anaç kesimleri ile ilgili mezbaha nelerden aldığımız bilgiler de bunu doğruluyor. İnsanlar hayvan sayısına göre destek alıyor ya da bankadan ucuz kredi kullanıyor. O hayvanın küpesi var gibi görünüyor ama çok fazla kaçak kesim çok arttı. Sektör son 3-4 yılda çok kan kaybetti. Artık çiftçinin dayanma gücü kalmadı.

Son bir ayda yem maliyeti yüzde 10 arttı. Bir kilo yemin fiyatı 7.60 liraya dayandı. Üreticinin tek maliyeti yem değil. Mazota da zam geldi ve gelmeye devam ediyor. Elektriğe de, işçiye de, nakliyeye de, ilaca da her şey zamlanıyor.

Fakirleşmeye devam ediyoruz. Temel gıda haricindeki ürünlere talep düşmeye devam edecek. Taklit ürünlerin miktarı artacak. Denetimler artırılmalı. Hepimiz daha az protein daha az temel gıda tüketeceğiz. Yurttaş daha fazla makarnaya yönelecek.” ifadelerinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.