Gündem

Türkiye’de 13 aydır Koronavirüs tedavisinde kullanılan sıtma ilacının ölümlere yol açtığı tespit edildi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın övünerek bahs ettiği, koronavirüs hastalarında ve temaslılarda kullanılan sıtma ilacının ölüme yol açtığı, DSÖ ve TTB'nin tüm uyarılarına rağmen 13 aydır kullanılmasının ardından 2 gün önce bu ilaç tedavi rehberinden kaldırıldı.

Salgının başında koronavirüs tedavisinde kullanılan ama sonrasında Dünya Sağlık Örgütü’nün durdurulmasını önerdiği sıtma ilacı iki güne kadar Türkiye’de yaygın olarak kullanıyordu. Bir yılı aşkın uzmanların, yan etkilerine dikkat çektiği ilaç sessiz sedasız Sağlık Bakanlığı’nın tedavi rehberinden kaldırıldı. Halbuki Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hakkında ‘’dünya bu ilacın peşinde’’ diyerek tanışmıştı.

Uzmanlar baştan belli karşı çıkıyordu. Başta Türk Tabip Birliği (TTB) Hidroksiklorokin etken maddelerini olan sıtma ilacının işe yaramadığını söylüyordu. Üstelik bu ilacın ciddi yan etkilerinin olduğu söyleniyordu. Salgının başlarında TTB başkanı olan Prof. Dr. Sinan Adıyaman, sürekli bu ilaç hakkında uyarılarda bulunuyor ve tedavi rehberinin gözden geçirilmesi gerektiğini açıklıyordu. Uyarılara kulak vermeyen Sağlık Bakanlığı, bu sırma ilacını 13 ay boyunca koronavirüs hastalarına ve temaslılara vermeye devam etti.

Adıyaman ‘tüm uyarıları rağmen Hidroksiklorokin o kadar çok kullanılıyordu. Bu ilaç özellikle 65 yaş üstünde çok daha fazla kullanıyordu. Bu ilaç ciddi yan etkilerinden dolayı ani ölümlere sebep olabilmiştir. Bu kadar ciddi yan etkilerinin olduğu bu ilaç neden bu zamana kadar kullanıldığını anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum. Bu ilaç kalbi çok hızlı bir şekilde hızlandırıyor ve ani ölümlere neden oluyor. Ama Bakanlık bu ilacı evlere temaslı kişilere teslim edip gitti. Biz bunun çok yanlış olduğunu ve bu şekilde çok ciddi riskler alındığını belirtmiştik’’ Dedi.

Sağlık Bakanı Koca ‘’bizim gibi kullanan başka bir ülke yok’’ diyerek övündüğü bu ilaç hakkında DSÖ, hasta ölümleri nedeniyle bu ilaçların kullanılmaması çağrısında bulunmuştu. Buna rağmen bu ilaç Türkiye’de 7 Mayıs 2021 tarihine kadar kullanılmaya devam etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu