Gündem

Uzmanlar uyardı! Vaka sayıları ciddi oranda artabilir!

Son koronavirüs tablosunda düşen vaka ve vefat sayıları normalleşme ile birlikte artışa geçebilir. Uzmanlara göre bunu önlemenin yolu ne?

Sağlık Bakanlığı tarafından günlük olarak açıklanan vaka tablosunda ki vaka ve vefat sayıları düşüşe geçse de uzmanlar düşük test sayısından endişeli çünkü milyonlarca çalışan muaf ve bunlar hiçbir belirti göstermeden virüs taşıyor olabilir. Uzmanlara göre salgının başından buyana 5 milyonu aşan vaka sayısının daha da artmaması için günlük testlerin artırılması şart.

Tam kapanmada yeteri kadar aşı yapılmadığı gibi test sayısı da 200 binin altına düştü.

Bakanlığın günlük 190 binlerde test yaptığına dikkat çeken Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, günlük 1 milyona yakın test yapılması gerektiğini belirtti. Bağışıklığı güçlendirecek aşıları yapamadığımızı belirten Ertuğrul, muaf olarak çalışan herkese test yapılaması gerektiğini ve bu şekilde o insanların evlerine virüs taşımalarını engellenmesi gerektiğini bildirdi. Çünkü Sağlık belirtisi göstermeyen hastalar gözden kaçıyor ve virüs yayılmaya devam ediyor.

Prof. Dr. Bülent Ertuğrul ‘’tekrar bir normalleşme döneminden sonra insan hareketliliğin fazlalaşması ile birlikte vaka sayıları tekrar artabilir’’ dedi.

Koronavirüs vakalarının yüzde 80’i belirtisiz veya hafif seyrediyor. Bu yüzdende pek çok kişi test yaptırma gereği duymuyor ama toplu biçimde dolaşmaya devam ediyor. Oysa haberi olmadan taşıdığı virüsü bir başkasına bulaştırıyor.

Salgının başından bu yuna Türkiye’de vaka sayıları 5 milyonu geçti. Türkiye 5 milyon sınırını aşan 5’inci ülke oldu. Üstelik ilk üçte bulunan ülkelerin nüfusu Türkiye’nin en az 3-4 katı şeklinde…

O yüzden vaka sayısı 15 bine, vefat sayısı ise 283’e gerilese de çok dikkatli olunmalı ve test sayılarının artırılması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu