EkonomiSON DAKİKA

ABD’de ortalama benzin fiyatı yüzde 21 düştü!

ABD’de ortalama benzin fiyatı, art arda 60 günden fazla düştükten sonra galon başına 3.99 dolar kaydetti ve Mart ayından bu yana ilk kez galon başına 4 doların altına düştü. Bu, 14 Haziran’daki 5 dolarlık rekor seviyeden %21’lik bir düşüş.

Bununla birlikte, 3 dolar seviyesinin çökmesinin sadece bir zaman meselesi olduğuna dair güçlü gözlemler var. CNN’ye göre, genel görünüm, benzin fiyatının bu yıl gibi erken bir tarihte Amerika Birleşik Devletleri’nin neredeyse tüm bölgelerinde 3 dolar seviyesine düşeceği yönünde.

“Eylül’den Ekim’e 3,53 Dolara Düşme Olasılığı”

Amerikan Otomobil Birliği’ne (AAA) göre birinci neden, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 50 eyaletten 28’inde ortalama benzin fiyatının 3,99 doların altına düşmesi.

Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama benzin fiyatı, fiyatın hala 5,37 dolarda yüksek olduğu Kaliforniya ve doğu Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgeleri nedeniyle hızla düşmüyor.
Bununla birlikte, tam olarak ortada olan medyan fiyatın, Amerika Birleşik Devletleri genelindeki benzin istasyonlarındaki benzin fiyatları listelendiğinde şimdiden 3.80 dolar seviyesine düştüğü doğrulandı.

ABD’de benzin fiyatının muhtemelen 3 doların altına düşeceği gözleminin bir başka nedeni de yaz tatili sezonunun sona ermesi ve tüm okullarda yeni öğretim yılının önümüzdeki ay başlamasıdır. Yüzen nüfus önemli ölçüde azaldığında, benzin tüketiminde de bir düşüş görülmesi olağandır.

AAA’nın enerji piyasası araştırma bölümü başkanı Tom Cloza, CNN’e verdiği bir röportajda, “ABD genelinde ortalama benzin fiyatının Eylül veya Ekim’de 3.53 dolara düşmesi muhtemel” dedi. Bu, Rusya’nın Şubat ayı sonunda Ukrayna’yı işgal ettiği sırada kaydedilen seviyedir.

AAA, Hindistan’da Kasım’dan Aralık’a kadar benzin vadeli fiyatlarının bu yılın sonuna kadar ABD’nin birçok bölgesinde 3 doların altına düşeceğini tahmin ediyor.

Ukrayna’da petrol fiyatlarındaki istikrarsızlık nedeniyle fiyat artışları

Ancak AAA, benzin fiyatlarının yılsonunda beklenmedik bir değişken olarak artma olasılığının göz ardı edilemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Ancak beklenmeyen değişken, Amerika Birleşik Devletleri’nin iç koşullarından ziyade Rusya’nın Ukrayna’da giriştiği savaş veya beklenmedik bir doğal afet ile ilgilidir.

Soruşturma bölümü başkanı Kloza, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gelecekte ne alacağı bilinmiyor” dedi.

“Amerika Birleşik Devletleri’nde benzin fiyatlarının düşmeye devam etmesinin nedeni, West Texas Intermediate’ın (WTI) 15’inde New York Ticaret Borsası’nda altı ayın en düşük seviyesi olan 90 doların altında işlem görmesidir. Düşüş trendine girdi” dedi.

AAA, ABD’de şu anda tartışmalı olan mevcut ekonomik gerileme gerçekleşse bile, bunun ham petrol ve benzin talebini doğrudan etkilemesinin muhtemel olduğunu tahmin ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.