EkonomiSON DAKİKA

ABD Merkez Bankası Eylül’de faiz oranlarını yüzde 0,75 oranında artıracak

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gösterge faiz oranını 0,75 puan artırdığı 26 ve 27 Temmuz’da gerçekleştirilen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının tutanakları 17 Ağustos 2022 saat 14:00’te açıklanacak. 20 ve 21 Eylül’de yapılacak FOMC toplantısında ABD Merkez Bankası faiz oranlarını yüzde 0,75 oranında artıracak.

ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Temmuz’da bir önceki aydaki %9,1’den %8,5’e keskin bir şekilde düşerken, Fed’in içinden ve dışından %0,5’i mi yoksa %0,75’i mi seçeceği konusunda karışık tahminler var. Wall Street, 17’sinde açıklanacak FOMC tutanaklarının Eylül ayındaki faiz artırımının boyutuna dair bir ipucu vermesini bekliyor.

Temmuz toplantısından bu yana, FOMC üyeleri de dahil olmak üzere üst düzey Fed yetkilileri piyasaya Fed’in mevcut sıkılaştırıcı para politikasından ‘dönme’ olasılığının düşük olduğu mesajını veriyorlar. Para politikası yapıcıları oybirliğiyle enflasyonun bu aşamada çok yüksek olduğunu ve bunu kontrol etmenin en önemli öncelik olması gerektiğini savunuyorlar.

Fed içinde bile, ABD’nin enflasyon eğilimini hafife aldığı ve onu erkenden kontrol edemediği yönünde kendi kendine uygulanan bir teori var. Sonuç olarak, Wall Street uzmanları, Fed’in faiz oranlarını artırmaya devam etmesi gerektiği argümanının hala popüler olduğunu söyledi.

Fed, ekonomiyi ne teşvik eden ne de bastıran %2,25 ila %2,5 arasında bir ‘nötr’ faiz oranı görüyor. Fed, gösterge faiz oranını bu seviyede tutarken enflasyonun %2’nin biraz üzerinde seyretmesi için bunun en uygun ekonomik durum olduğunu savunuyor.

Fed bu yıl ve gelecek yıl faiz artırmaya devam ederken, Wall Street ne zaman faiz artırımını durduracağını veya faiz indirimine yöneleceğini düşünüyor. New York Times’ın son zamanlarda bildirdiğine göre, Wall Street uzmanları oranların gelecek yılın ortasından itibaren düşeceğine bahse giriyor.

27’sinde FOMC toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında, Fed Başkanı Jerome Powell, uzun vadeli para politikasının yönünü öngören ‘ileriye dönük rehberlik’ sunmanın zor olduğu yönünde bir tutum sergiledi. Kararlarımızı toplantı bazında alacağız” dedi. Başkan Powell, yıl sonuna kadar oranları %3 ila %3,5 arasında artırabileceğini söyledi. Faiz vadeli işlemler piyasasına yansıyan yıl sonu faiz tahmini %3,50 ile %3,75 arasındadır.

Ancak Minneapolis Federal Rezerv Başkanı Neil Kashkari %3,9’luk bir yıl sonu tahmini önerdi ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard %3.75 ila %4 aralığı önerdi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daley, British Financial Times’a (FT) verdiği röportajda, Fed’in Eylül ayında gösterge faiz oranını ‘ardışık üçüncü dev adım’ atmak için 0,75 yüzde puanı artırma olasılığını dışlamadı. Chicago Federal Rezerv Bankası (Fed) başkanı Charles Evans da , ” Gösterge faiz oranını bu yılın sonuna kadar %3,25 ila %3,50’ye ve gelecek yılın sonuna kadar %3,75 ila %4,00’e çıkarmak gerekiyor” dedi. sırasıyla yıl.” Mevcut gösterge faiz oranı %2,25-2,50’dir. Vali Evans’ın tavsiyesine uyarsanız , bu yılki geri kalan üç FOMC toplantısında (Eylül , Kasım ve Aralık), faiz oranı ek 100 baz puan (1 baz puan = 0,01 puan) ve gelecek yıl 50 baz puan daha artırılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.