GenelSON DAKİKA

ABD’li tüketiciler fiyat zorbalığına ve bayilere karşı savaş ilan ediyor

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki otomobil tüketim kültürü diğer ülkelerden çok farklıdır. Otomobil üreticilerinin bayiler aracılığıyla doğrudan tüketicilere satış yaptığı bir yöntem değil, bayilerin otomobil üreticilerinden araç satın alıp tekrar tüketiciye sattığı bir yöntemdir.

Bu, ülkenin o kadar büyük olduğu ve arabasız yaşamanın imkansız olduğu gerçeğiyle derinden ilişkilidir. Geniş arazi alanı nedeniyle toplu taşıma gelişmediğinden, çoğu zaman bir evde birkaç arabayı yuvarlamak gerekir. Bayiler üzerinden araç satış sisteminin tüketiciler için de dezavantajlı olmamasının bir nedeni var. Otomobil üreticisi tarafından belirlenen bir önerilen perakende satış fiyatı (MSRP) olmasına rağmen, MSRP yalnızca pazarlık için bir referans noktası olarak hizmet eder.

Bu, bayi ile nasıl pazarlık yaptığınıza bağlı olarak, keşif fiyatından daha düşük bir fiyata satın alabileceğiniz anlamına gelir. Yeni bir araba söz konusu olduğunda, sadece üreticinin acentesi aracılığıyla satın alınabileceği için fiyat üzerinde pazarlık yapmanın neredeyse imkansız olduğu Kore örneğine kıyasla büyük bir fark var.

Ancak gelenek olarak sertleşen bu pazarlık kültürü son dönemde çökmüştür. Bunun nedeni, küresel tedarik zinciri krizinin ortasında yeni bir araba satın almak her zamankinden daha zor olduğundan, MSRP yerine MSRP’den daha önce hiç olmadığı kadar yüksek bir fiyata daha fazla araba satın alınıyor.

Tabii ki, yüksek talep gören yüksek kaliteli bir arabayı hızlı bir şekilde satın almak istiyorsanız bir prim ödemek gelenekseldi, ancak istikrarsız yeni araba arz ve talebinden yararlanarak, bayiler giderek daha fazla para için rekabet ediyor, öyle değil mi? ” protesto sesleri geliyor.

AMERİKALILARIN %80’İ “YENİ BİR ARABAYI KEŞİF FİYATI ÜZERİNDEN SATIN ALIYOR”

Teslalati, 14’ünde (yerel saat), pazar araştırma şirketi GfK tarafından yakın zamanda yayınlanan bir raporun içeriğinin şok edici olduğunu ve Amerikalı tüketicilerin, yalnızca tüketicinin omurgasını ihmal eden bayilere karşı ‘sessiz bir isyan’ başlattığını bildirdi.

Teslalati’nin raporda şok edici olarak bahsettiği şey, Mayıs veya Haziran’da yeni bir araba satın alan ABD’li tüketicilerin %80’inin MSRP veya MSRP’den daha fazla ödeme yapmasıdır. Bu, yeni otomobillerin bayilerle pazarlık yoluyla veya bayiler arasındaki rekabet sırasında sıklıkla sunulan indirimlerle ucuza satın alınabileceği bayi sistemi geleneğinin neredeyse ortadan kalktığı anlamına geliyor.

Dikkate değer olan, bu eşi benzeri görülmemiş fazla ödeme olgusunu yaşayan tüketicilerin düşünceleridir. Bu, gelecekte ne kadar çok bayinin daha fazla para kazanma yöntemine bağlı kalabileceğine dikkat çeken kısımdır.

GfK raporuna göre, bir bayiden keşif fiyatının üzerinde sıfır araç alan tüketicilerin %34’ü daha önce hiç duymadıkları bir ücret ödediklerini, %31’i ise düşündükleri modeli almadıklarını çünkü düşündüklerini söyledi. % 30’u istedikleri özelliklerden vazgeçmek zorunda kaldıklarını, % 30’u ise bayi ile düşündükleri pazarlık iyi gitmediği için başka bir bayiden satın aldıklarını söyledi.

Bayiliklerin ciddiye aldığı görülüyor ki, daha yüksek fiyatla yeni bir araba alan tüketiciler söz konusu olduğunda, %31’i satın aldığı yeri başka bir bayiye değiştirmeye karar verdi ve %27’si otomobilin markasını değiştireceğini söyledi. gelecekte satın alacaklardı.

Yeni bir araba almak için keşif fiyatı ödeyen tüketicilerin oranının sırasıyla sadece %14 ve %10 olduğu düşünüldüğünde, yeni bir araba için daha fazla ödemek zorunda kalan tüketicilerin ihanet duygusunun çok güçlü olduğu görülüyor. Teslarati dedi.

Bayiler için daha da endişe verici olan şey, hardal yemek için çok para ödeyen tüketicilerin %31’inin, çevrelerindeki insanlara eskiden kullandıkları bayiyi kullanmamalarını tavsiye edeceklerini söylemesidir. Bu, ihanete uğradığını hissettiğinden daha fazlasını ödeyen satıcılardan kaçınmayı aktif olarak tavsiye ettiği noktaya kadar fazladan para almaya olan antipatisini ifade ettiği anlamına geliyor.

OTOMOBİL ÜRETİCİLERİNİN BAŞI DERTTE ÇÜNKÜ ALTERNATİF YOK

Teslalati, tüketicilerin son zamanlarda yeni otomobil arzının yetersizliğinden yararlanarak para için yarışan bayilere karşı güçlü muhalefetinin otomobil üreticilerini endişelendirdiğine dikkat çekti.

Halihazırda bir keşif fiyatı önermiş olmalarına rağmen, gerçekte ABD otomobil satış sistemi, bayilerin fiyatı kontrol ettiği yer ve tüketici şikayetleri o kadar tehlikeli bir boyuta ulaşıyor ki, üreticilerin yapabileceği hiçbir şey yok. Bunun nedeni, bayilerin üreticilerin distribütörleri değil, bağımsız operatörler olmasıdır.

Özellikle bayilerin fiyat zulmüne maruz kalan tüketicilerin de marka tarafından ihanete uğramış hissetmeleri üreticiler için büyük bir endişe kaynağıdır.

Bu nedenle Tesla Lati, üreticilerin, dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi Tesla tarafından kullanılan yeni bir doğrudan satış yöntemi veya abonelik hizmeti türü satış yöntemini, tüm satışları tüm satışlara emanet etme yönteminden uzaklaştırmayı düşünecekleri olasılığını dikkate alması muhtemeldir. bayilerin büyüyeceği tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.