GenelSON DAKİKA

Küresel otomobil üreticileri kendi pillerini üretmeyi zor buluyor

Hammadde sorunları, küresel otomobil üreticilerinin pil geliştirme planlarını engelliyor. Parley geçtiğimiz günlerde gazetecilere verdiği demeçte, “Lityum, kobalt ve nikel fiyatlarının yakın zamanda düşmesi pek olası değil” dedi. Röportaj, Ford’un artan maliyetler nedeniyle elektrikli kamyoneti F-150’nin fiyatını artıracağını açıklamasından bir gün sonra geldi.

Sadece Ford’da değil. Son zamanlarda, GM ve Volkswagen gibi küresel otomobil üreticileri, hammaddeler, özellikle de piller konusunda birçok zorlukla karşı karşıya.

Çin’in pil tedarik zincirine hakim olun

Şu anda en büyük sorun, pil hücresi üretimi için hammaddelerin yetersiz ve çok pahalı olmasıdır.İkinci sorun ise elektrikli araçlar için pil tedarik zincirinin çoğunlukla Çin’de olması, bu nedenle pil tedarik sorunlarının ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olmasıdır. ABD ve Çin arasındaki çatışma yoğunlaşıyor. .

Küresel EV pil tedariğinde Çinli pil üreticileri CATL ve BYD sırasıyla %34.8 ve %11,8, Koreli pil üreticileri LG Energy Solution, SK On ve Samsung SDI sırasıyla %14,4, %6,5 ve %4,6 paya sahiptir. Japon Panasonic, %9,6’lık bir pazar payı kaydetti.

Önde gelen pil üreticilerinin neredeyse tamamı artık Asya’da bulunuyor. Özellikle Çinli şirketlerin toplam pazar payı %50’den fazladır.

ABD-Çin çatışması yoğunlaşırken, pil tedarik zincirinin kırılganlığını fark eden ABD ve Avrupa, şu anda pil tedarik sektöründe yabancı şirketlere bağımlılığı azaltmak için agresif politikalar uyguluyor. Kendi ülkesinde fabrika kuran şirketlere milyarlarca dolarlık sübvansiyon vaat ederken, sübvansiyonlar ve vergi indirimleri yoluyla yerel hammadde ve pil tedarikini teşvik ediyor.

Ancak, pil hammaddesinin %90’ından fazlasını tekelinde tutan ve mükemmel teknoloji ile yüksek kalite ve düşük fiyatla pil üretebilen Çin’de pil işinde liderliği ele geçirmek zor.

Küresel otomobil üreticilerinin hareketleri

Küresel otomobil üreticileri, Batılı ülkelerin dayattığı çeşitli düzenlemeleri ve teşvikleri karşılamak için Avrupa veya Amerika Birleşik Devletleri’nde yerel olarak pil üretmeye çalışıyor.

2018 yılında, Panasonic ile işbirliği içinde Tesla, Nevada’da kendi pil üretim tesisini kurdu. Volkswagen, İsveçli pil üreticisi Northvolt’u 450 milyon Euro’ya satın aldı ve GM ve Ford, sırasıyla LG Energy Solutions ve SK On ile pil tedarik sözleşmesi ve Amerika Birleşik Devletleri’nde özel bir tesis kurmak için bir sözleşme imzaladı. Stellantis’in LG Energy Solutions ve Samsung SDI ile benzer sözleşmeleri vardı.

Bunlar arasında, Volkswagen’in hareketi özellikle dikkat çekicidir ve Volkswagen’in mevcut motor fabrikasını bir pil hücresi fabrikasına dönüştürme planı vardır.

Hammadde sorunları geride kalıyor, ancak tüm bu planlar tehdit altında. Mevcut hammadde tedarik zinciri çok zor.

Özellikle, pil hammaddelerinin %85 ila %90’ı Çin’den tedarik ediliyor ve hammadde fiyatları, hammadde tedarik zinciri istikrarsızlığının genişlediği bir zamanda yükseliyor, çünkü büyük pil hammaddelerinin arzının kısa bir süre sonra olacağı tahmin ediliyor. gelecek. Uzmanlar bile bu yılın ikinci yarısında hammadde sıkıntısının artacağını tahmin ediyor.

Gerçekten de, politik sorunlar pil tedarikini çoktan etkiledi. Çinli pil üreticisi CATL, ABD Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesinin ardından Tesla ve Ford için ABD fabrikaları kurma planlarını erteledi.

Sadece Çin değil. Yükselen hammadde fiyatları, Koreli şirketleri bile ABD fabrikaları kurma planlarını yeniden düşünmeye sevk ediyor. GM’nin ortağı LG Energy Solutions da “Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomik durumu ve iki arabanın durumu nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yatırımımızı yeniden düşünüyoruz.” dedi.
ABD ve Avrupa’daki fabrikalar, katı düzenlemeler ve yüksek işçilik maliyetleri nedeniyle, Asya’da bulunan fabrikalardan daha yüksek üretim maliyetlerine sahiptir. Hammadde tedariğindeki istikrarsızlığın yanı sıra akü firmaları da sıkıntılarını dile getiriyor.

Ford’un bir ortağı olan SK On, bu yıl 5,3 milyar dolarlık satışlardan 760 milyon dolar kaybetmeyi beklediğini söyledi. Bunun nedeni, hammadde fiyatları yükseldikçe üretim maliyetinin keskin bir şekilde artmasıdır.

Artan maliyetler, pil üretimini bağımsız olarak planlayan Volkswagen gibi şirketler için özellikle ciddi bir sorundur. Yeni şirketler için iş ortamı, 20 yıldır sektörde olan şirketler tedarik sağlamaya çalıştığı için özellikle zor. S&P Global Product Insight’tan Scott Yarham,

Volkswagen, GM, Ford vb.’nin bir lityum tedarikçisi olan Livet’e önceden 200 milyon Euro ödemek için olumsuz bir sözleşme imzalayana kadar arzı güvence altına almak için çok çalıştığını söyledi .

Nikel ve kobalt kıtlığı, lityum tedarik kriziyle birlikte bu yılın sonlarında yaklaşıyor.” “Avrupa ve ABD, pil hücresi üretimine çok yatırım yapıyor, ancak hammadde için yeterli değil” dedi ve büyük bir hammadde arz sıkıntısı olacağını tahmin ediyor.

Volkswagen’in CFO’su Arnault Antlitz, şirketin altı tesisi için hammadde sağlamak için 10 milyar avroluk ek bir bütçeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.