GenelSON DAKİKA

Pazar evde alışveriş yapmak için uygun bir gün mü?

“Bence büyük marketlerin ve geleneksel pazarların her birinin artıları ve eksileri var. Tüketici duyarlılığı lokasyona daha yakın ve sezondan daha az etkilenmek istiyor. Düzenleme başladıktan sonra, geleneksel pazar tüccarları pazarın avantajlarını en üst düzeye çıkarıyor ve pazarın avantajlarını maksimize ediyor. Tüketici duyarlılığını en aza indirecek önlemlerle cezbetmek için herhangi bir önlem alıp almadığını merak ediyorum. Fiyat ve hizmet farkı yoksa tabi ki düzenlemenin gereksiz olduğunu düşünüyorum.

” Artıları ve eksileri konusunda hararetli bir tartışma var. . Küçük işletme sahiplerinin artan muhalefeti arasında, tüketiciler hararetli bir şekilde zorunlu kapatmanın kaldırılmasından yanalar ve her zamankinden daha aktifler.

Hükümet, büyük süpermarketlerin zorunlu olarak kapatılmasının varlığını kamuoyunda tartışmaya açarken, lehte ve aleyhte kamuoyu çatışıyor gibi görünüyor.

Bu, aynı zamanda, mevcut halkın artıları ve eksileri hakkında görüşlerini almak için 18’ine kadar yapılacak olan ‘büyük ölçekli market işlerindeki kısıtlamalara ilişkin düzenlemelerin iyileştirilmesi’ konulu halk katılımı tartışmasında da açıkça görülmektedir.

En çok konuşulanlar ise ‘tüketici tercihi’ ve ‘tüketici hakkı’. Zorunlu kapatma sistemi, 2012 yılında Dağıtım Sanayi Geliştirme Yasası’nın (Dağıtım Yasası) revizyonu ile kurulmuştur. Dağıtım hukuku, büyük şirketleri ve geleneksel pazarları o dönemde David ve Goliath olarak ele alarak doğdu.

Sorun şu ki, dağıtım yasasının revizyonu sırasında sadece büyük marketler ve küçük işletmeler gibi paydaşların görüşleri alındı. Tüketicinin niyeti, yani kullanıcı dikkate alınmadı. Bu on yıl boyunca, tüketicilerin isteseler de istemeseler de düzenlemelere uymaktan başka seçeneği yoktu.
Uzun süredir rahatsız olan tüketiciler, eski düzenlemelerin rasyonel olarak iyileştirilmesinin zamanının geldiğini savunuyor. Halkın katılımı tartışmalarında ortaya çıkıyor, ancak çeşitli kamuoyu yoklamaları yoluyla zaten ortaya çıktı.

Zorunlu kapatmaların kaldırılmasını savunan kamuoyu, genel olarak büyük marketlerin düzenlenmesinin sadece market kullanımında rahatsızlık yarattığı, ancak tüketim yerlerinin dağılımına yol açmadığı sorununa işaret etti.

Aslında geleneksel pazarları canlandırmak için uygulamaya konulan bu düzenleme, geleneksel pazarların olumsuz büyümesini durdurmamış ve sadece online alışveriş pazarının büyümesine katkı sağlamıştır. Hipermarketler kapandığında tüketiciler alışveriş sepetlerini çevrimiçi doldurdu.

Bir dağıtım dinozorunu yakalamak için zorunlu kapatma, başka bir dağıtım dinozoru yarattı. Yalnızca bu yılın ilk yarısında 12.515 trilyon wonluk satış kaydeden Coupang, bunun en iyi örneği. Lotte Mart’ın bu yılın ilk yarısındaki satışlarının 2.922 trilyon won olduğu düşünüldüğünde, bu çok büyük bir boşluk.

Çeşitli düzenlemelere ve karanlık iş koşullarına rağmen, fiyatların yüksek olduğu dönemde hipermarketlerin hala bir savunma hattı olarak hizmet vermeye devam ettiği göz ardı edilmemelidir. Büyük işletmelerin ve küçük işletme sahiplerinin yapısındaki ara sokakları canlandırmaya odaklanırsanız, yalnızca tüketici haklarını ve çıkarlarını değil, aynı zamanda büyük marketlerin rolünü de bulanıklaştırırsınız.

Şu anda bile hipermarketler, pan-devlet düzeyindeki istikrar çabalarına aktif olarak katılarak alışveriş sepetlerinin üzerindeki yükün azaltılmasında başı çekiyor. Hükümet, 11’inde Chuseok tüketici fiyatlarını istikrara kavuşturmak için önlemler aldığında, hipermarketler ve diğer şirketler buna hızlı bir şekilde yanıt verdi ve kendilerini fiyatlar için son savunma hattı olarak aldı.

Tüketiciler de bu tür hipermarketleri destekledi ve zorunlu kapatmaların kaldırılmasını tartışan geçen ay ‘Halkın Teklifi Çevrimiçi Oylamasında’ 570.000 beğeni gönderdi.

Hipermarket tarafı, dağıtım düzenleme politikasının tüketim eğilimlerinin çevrimdışından çevrimiçine geçtiği bir zamanda yalnızca büyük marketlere uygulanmasının hakkaniyete aykırı olduğunu savundu.

Bir hipermarket yetkilisi, “Hipermarket yönetmeliklerini akılcı bir şekilde revize etmek gerekiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.