GündemSON DAKİKA

Son Dakika! KPSS’den sonra Polis Amirleri Eğitimi Merkezi sınavına da inceleme!

Bilindiği üzere 2022 yılı KPSS sınavında sorulan soruların farklı bir yayın evinin kitapçığında ki sorularla birebir örtüşmesi sonucu, ÖSYM Başkanı görevinden alınırken yapılan sınav iptal edilmişti. Bu yıl Haziran ayında gerçekleştirilen Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM) 7. dönem sınav sorularının da çalındığına yönelik iddiaların ortaya atılması sonucu, özel bir komisyon kurularak bu iddialara yönelik inceleme yapıldı.

Komisyonun PAEM sorularının çalındığına yönelik atılan iddialara ilişkin detaylı bir araştırma yaptığı ve yapılan inceleme sonuçlarının Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na da iletildiği belirtildi.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre deneme sınavlarında çıkan sorular ile sınavda sorulan soruların hiçbirinin birbiriyle aynı olmadığı belirtildi. Üniversiteden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Soru benzerliği iddiasının üniversitemize ulaşması üzerine, ivedilikle bir inceleme gerçekleştirilmiştir. Benzer olduğu iddia edilen sorular, 5 kişilik komisyon tarafından karşılaştırılmak suretiyle incelemeye tabi tutulmuştur.

Benzerlik iddia edilen sorular, sınav kapsamındaki en önemli konu başlıklarına dair sorular olup, mevzuat ve temel bilgiler üzerine kurulmuştur. Gerçek manada, adayların bu önemli hususlardaki bilgilerini ölçmeye yöneliktir. Adayları sınavlara hazırlama amacıyla oluşturulan deneme sınavlarında da bu konularda sorular sorulabilmektedir.

Sınavda sorulan sorular ile deneme sınavlarında çıkan soruların hiçbiri, birbiri ile aynı değildir. Sınav konu başlıklarının mevzuat ağırlıklı olduğu sınavlardaki sorularda, mevzuat metnine ait ifadeler kullanılmaktadır. Komisyon ayrıca, önemli bir uzmanlık alanı olan, ölçme ve değerlendirme bilgisine sahip olunmaksızın ileri sürülen benzerlik hatta alıntı iddialarının, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başarıyla gerçekleştirdiği sınavlara ve kamu kurumlarına güveni sarsıcı algı oluşturma amacını taşıyabileceği kanaatindedir.

Hem Açık öğretim Sistemi hem de kamu kurum ve kuruluşlarının sınavlarını, 40 yıldır başarıyla yürütmüş olan Anadolu Üniversitesi, bu konunun da ayrıntılı bir şekilde araştırılarak, hiçbir şüpheye yer vermeyecek biçimde aydınlatılması için iddia sahiplerine yönelik inceleme ve soruşturmaları başlatmış olup, bunların neticelerini, ilgili kamu kurumları ve kamuoyu ile de paylaşacaktır” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.