GündemSON DAKİKA

Son Dakika! Estonya, Rus vatandaşlarına sınırlarını kapatıyor!

Alınan son dakika haberine göre, Estonya Schengen vizeli Rus vatandaşlarına sınırlarını kapatma kararı aldı. Ancak bir takım istisnaların kısıtlama kararına tabi tutulmayacakları belirtildi.

Estonya Cumhuriyeti tarafından verilen Schengen vizelerine bir hafta içinde yaptırım uygulanacak. Bu yaptırıma göre vizeler geçerli kalacak ancak vize sahiplerine ülkeye giriş yaparken bazı yaptırımlar uygulanacak, yani Estonya’ya girişleri yasaklanacak.

Estonya Cumhuriyetinden yapılan açıklamaya göre kısıtlamaya tabi tutulmayacak kişiler şöyledir:

  • Estonya’daki diplomatik çalışanlar ve aile üyeleri.
  • Uluslararası kargo ve yolcu taşımacılığı yapan kişiler.
  • AB hukuku uyarınca serbest dolaşım hakkına sahip kişiler.
  • Estonya’ya girişi insani amaçlar için gerekli olan kişiler ve ayrıca Estonya vatandaşlığına veya Estonya’da oturma iznine sahip kişilerin yakın akrabaları.

Estonya’da verilen çok sayıda Schengen vizesi geçerliliğini koruyor, ancak istisnai koşullara girmeyen kişilerin ülkeye girişi yasaklandığı açıklandı. Reynalsu, bu kararın sadece Estonya tarafından verilen vizeler için geçerli olduğunu, Schengen bölgesinde yer alan diğer ülkeler tarafından verilen vizeler için geçerli olmadığını da kaydetti. Ancak önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu, Schengen vizesi olan tüm Rus vatandaşlarının Estonya’ya girişini yasaklamanın yollarını ele alacaklarını açıkladı.

Estonya, bahardan beri Ruslara turist vizesi vermiyor. Temmuz ayının sonunda, Estonya hükümeti Rus vatandaşları için geçici oturma izinlerini ve çalışma vizelerini de yasakladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.