GündemSON DAKİKA

Son Dakika! Batılı ülkeler, Ukrayna’ya 1,5 milyar euroluk askeri yardım sağlayacak!

Kopenhag’da düzenlenen Batılı ülkelerin savunma bakanları toplantısında fon tahsisine ilişkin karar alındı. Donör ülkelerin Ukrayna’nın Rusya ile olan savaşında muharebe kabiliyetini artırmaya yönelik Kiev’e 1,5 milyar Euro ( 1,55 milyar dolar ) nakit, ekipman ve eğitim sağlanmasına karar verildi.

Kopenhag’da düzenlenen Batılı ülkelerin savunma bakanları toplantısında fon tahsisine ilişkin karar alındı. Ev sahibi ülkenin savunma bakanı Morten Bodskov gazetecilere verdiği demeçte, nakit paranın 26 ülke tarafından tahsis edileceğini söyledi.

Bakana göre, Kopenhag’a gelenlerin hepsi Ukrayna’yı desteklemek niyetiyle geldi. Bu paranın silah, roket ve mühimmat alımında, Ukrayna’nın silah üretimini artırmada, Ukrayna ordusuna eğitim vermede ve Ukrayna’nın bazı bölgelerini mayınlardan temizlemek için kullanılacağını söyledi.

Polonya, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti savunma bakanları, Ukrayna için topçu sistemleri, mühimmat ve diğer askeri teçhizat üretimini genişletmeyi planladıklarını açıkladılar.

Batılı ülkelerin savunma bakanlarının ortak açıklamasında, Ukrayna’ya askeri ve mali desteğin kesilmeyeceği ve bir sonraki toplantının Eylül ayında video formatında yapılacağı belirtildi.

“Rusya’nın müdahalesinin birçok cephede başarısız”

İngiltere, söz konusu fonlara ek olarak Ukrayna’ya 300 milyon euroluk yardım sağlayacağını söyledi. Bu destek, 80 kilometreye kadar olan hedefleri isabetli bir şekilde vurabilen M31A1 füzelerini içeriyor.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Ukrayna’ya verilen bu desteğin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in beklentilerinin tam tersi olduğunu söyledi. Putin’in Batılı ülkelerin Ukrayna’ya yardım etmekten bıkacağını ve fikir ayrılıklarının ortaya çıkacağını beklediğini açıkladı.

Wallace, Rusya’nın müdahalesinin birçok cephede başarısız olduğunu söyledi. Ukrayna, Batılı ülkelere daha güçlü ve daha uzun menzilli silahların verilmesini istiyor.

Moskova, Ukrayna’yı silahlandırmaktan Batı’yı sorumlu tutuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.