GenelSON DAKİKA

Son Dakika! İsveç ilk kez bir suçluyu Türkiye’ye iade ediyor!

Bilindiği üzere Türkiye Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliğini ilk etapta veto etmişti. Veto ‘nun kaldırılmasına karşılık ise terör ve diğer suçlardan İsveç’te bulunan kişilerin Türkiye’ye iade edilmesi ve terör eylemlerine müsaade edilmemesi konusunda anlaşmaya varılmıştı.

Finlandiya ve İsveç ile yapılan görüşmelerde Türkiye bu ülkelere iade edilmesini istediği kişilerin bir listesini sundu. Sunulan listede Türkiye’de hüküm giymiş ve cezası kesinleşmiş birçok suçlu yer almaktadır.

Haziran ayında yapılan karşılıklı anlaşmalar sonucunda İsveç hükümeti ilk kez bir kişi Türkiye’ye iade etme kararı aldı. Türkiye’de dolandırıcılıktan hüküm giymiş bir kişinin iadesinin yapılması için işlemlerine başlanıldı bildirildi.

İsveç adalet bakanı Morgan Johnsson, Türkiye’ye iade edilecek kişinin 31 yaşlarda olduğunu 2013 ile 2016 yıllarında Türkiye’de banka dolandırıcılığı suçundan hüküm giydiğini belirtti.

İsveçli bakanına göre, yüksek mahkemenin iade talebinin yerine getirilmesinde herhangi bir engel görmediğini ifade etti.  İade edilecek suçlunun Türkiye’de 14 yıl hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.