EkonomiSON DAKİKA

Suya yüzde 700 zam yapıldı vatandaş isyan etti!

Su fiyatlarına gelen yüzde 700 zam sonrası su faturaları elektrik çarpmış gibi 600-800 TL’lere kadar çıktı. Aşırı yüksek gelen su faturalarına vatandaş isyan etti. Yapılan bu zamma ilişkin İSKİ MHP’li Belediyeyi suçlarken, MHP’li belediyede İSKİ’yi suçladı.

İstanbul’da yaşayan köylülere gelen su faturaları akla ziyan. Geçtiğimiz Haziran ayında gelen 50-60 TL’lik su faturaları Temmuz ayında 600-800 TL’lere çıktı. Yaklaşık yüzde 700 zam yapılması karşısında isyan eden vatandaş, bu faturaları nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünüyor.

Sadece Silivri’ye bağlı Sayalar Köyü’nde 30’a yakın köylüye astronomik su faturaları geldiği, İstanbul’a bağlı 33 köyde aynı mağduriyetlerin yaşandığı belirtiliyor.

Sayalar’da yaşayan bazı köylüler ve İSKİ’den gelen faturalar şöyle:

Salih Tunalı

Haziran 60 TL
Temmuz 517 TL

Mehmet Mutlutürk

Haziran 68 TL
Temmuz 490 TL

Ergün Hacıoğlu

Haziran 144 TL
Temmuz 598 TL

“ZATEN ZOR GEÇİNİYORUZ”

Sayalar Köyü’nde yaşayan Nurten Tunalı, “Zaten zor geçiniyoruz. Gelen faturayı görünce gözlerimize inanamadık. Biz emekli maaşımızla geçinen insanlarız. 500-600 lira su faturası verirsek ne yiyip ne içeceğiz. Belli ki büyük bir yanlış var bunun düzeltilmesini istiyoruz” dedi.

KATSAYI 4 KATTAN FAZLA ARTTI

Faturalar detaylı incelendiğinde, su birim fiyatlarında astronomik bir artış olduğu görülüyor. Haziran faturalarında 1.39 olan birim fiyatın, Temmuz ayında bazı faturalarda 7.24, bazılarında 7.29, bazılarında ise 7.41’e kadar çıktığı anlaşılıyor. Köylüler, yüzde 433’e varan bu artışın nedeni anlayabilmiş değil.

Astronomik faturaların nedeninin 2012’de çıkarılan Büyükşehir Yasası’yla bağlantılı olduğu belirtiliyor. AKP Hükümeti, 10 yıl önce Büyükşehir Yasası’nı değiştirerek 30 ilde 16 bin 220 köyü mahalleye dönüştürmüştü. Böylece Türkiye’deki 34 bin 434 olan köy sayısı yarı yarıya düşmüştü.

Bu değişiklikle yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için 2020 yılında çıkarılan yasa da uygulamadan kaynaklanan nedenlerle köylülerin mağduriyetlerini bitirmedi.

Yapılan düzenlemeyle mahalleye dönüşen köyler, kırsal yerleşim özelliği taşıyorsa, ilçe belediye meclisinin kararı ve teklifi üzerine büyükşehir belediye meclisinin onayıyla kırsal mahalle olarak kabul edildi.

MHP’Lİ BELEDİYE: MODA’DA HAVUZA DOLDURULAN SUYLA, KÖYLÜNÜN SUYU AYNI PARAYA SATILAMAZ”

Silivri Belediyesi, Sayalar’ın da aralarında bulunduğu bazı köylerde yaşanan sıkıntının İSKİ’nin kanunu uygulamaması olarak gösteriyor. Hatta Silivri’nin MHP’li Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Mayıs ayında İBB Meclisi’nde, “Beşiktaş’ta, Moda’da yüzme havuzunu dolduran suyla, köylünün ineğini, sebzesini suladığı su aynı fiyata satılamaz” diyerek İSKİ’yi suçladı.

İSKİ: İLÇE BELEDİYESİNİN HARİTASI AYNEN ONAYLANDI

İSKİ ise faturaların AKP tarafından çıkarılan yasaya uygun kesildiğini savunuyor. Silivri Belediyesi’nce belirlenen kırsal mahalle sınırlarının, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından değiştirilmeden onaylandığını kaydediyor. Sayalar’da astronomik faturaların geldiği köylülerin evlerinin ilçe belediyesi tarafından çizilen haritada kırsal dışında kaldığı vurgulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.