SON DAKİKA

Çin, ABD ile tüm iletişim kanallarını kesti

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretine misilleme olarak Çin, ABD ile Çin arasındaki üst düzey diyalog ve işbirliği kanallarını kesti.

Çin Dışişleri Bakanlığı, iki askeri lider arasındaki telefon görüşmelerini, iki ülkenin savunma bakanlığı arasındaki çalışma düzeyindeki görüşmeleri ve deniz askeri ve güvenlik danışma organının bir toplantısını iptal ettiğini duyurdu. Çin Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Çin’in güçlü muhalefetini ve sert protestolarını görmezden gelerek Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Tayvan’a yaptığı zorunlu ziyarete karşı yaptırımlar ilan ediyorum” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı ayrıca, yasadışı göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmesi, ceza adaleti ve çok uluslu suçlarda suçlularla işbirliği, uyuşturucuya karşı işbirliği ve iklim değişikliği müzakereleri için ABD ve Çin arasındaki işbirliğinin geçici olarak askıya alındığını duyurdu. Ancak, ekonomik sektör ile diplomatik otoriteler arasındaki diyalog kanalları, diyalog ve işbirliğinin kesilmesi hedefine dahil edilmedi. İkili ilişkileri tam bir ayrılık boyutuna taşımamak niyetiyle yorumlanıyor.

Aynı gün Çinli yetkililer Pelosi ve yakın ailesine yaptırım kararı aldı. Çin Dışişleri Bakanlığı, yaptırımların nedeninin “Başkan Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesi ve Çin’in endişelerine ve sert muhalefetine rağmen Çin’in içişlerine ciddi şekilde müdahale etmesi” olduğunu söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’yi “Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü baltaladı, tek Çin politikasını ayaklar altına aldı ve Tayvan Boğazı’nın barış ve istikrarını tehdit etti” diyerek eleştirdi. Pelosi’nin Tayvan ziyaretini “kısır ve kışkırtıcı bir eylem” olarak nitelendirdi.

Çin, yaptırımların ayrıntılarını açıklamadı. Emsallere dayanarak, Çin’e giriş kısıtlamaları, Çin’de varlık dondurmaları ve Çinli şirketler ve şahıslarla yapılan işlemlere ilişkin yasakların uygulanması bekleniyor. Başkan Pelosi, Çin’in muhalefetine rağmen 2 ve 3’ünde Tayvan’ı ziyaret etmekte ısrar etti. 25 yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk Temsilciler Meclisi Başkanı oldu.

Önceki gün, ABD makamları da Çin ile bir sinir savaşına girdi. Washington Post’a (WP) göre, Beyaz Saray Çin’in ABD büyükelçisi Chin Kang’ı Çin’in askeri tatbikatı sırasında 4’ünde protesto için acilen çağırdı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, “Çin Halk Kurtuluş Ordusunun provokasyonunu protesto etmek için Büyükelçi Chin Kang’ı Beyaz Saray’a çağırdık” dedi.

Aynı gün Japonya Başbakanlık konutunda Başbakan Fumio Kishida ile yaptığı kahvaltı toplantısının ardından Pelosi, Çin’in askeri tatbikatlarını ‘Tayvan’ı kuşatmak’ için eleştirerek, “Çin bizim (Tayvan) ziyareti bahanesiyle askeri tatbikatlar yapıyor” dedi. yaptı. Bu ziyaret Tayvan’daki statükoyu değiştirmek için değil, Tayvan Boğazı’nda barışı korumak içindir” dedi. Başbakan Kişida, Çin’in askeri tatbikatlarından duyduğu endişeyi de dile getirdi.

Görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında, Çin’in 4’ünde fırlattığı beş balistik füzenin düştüğü gerçeğine atıfta bulunarak, “Bu bölgede ve uluslararası toplumda barış ve istikrarı tehdit eden ciddi bir sorundur” dedi. Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesi (MEB).Toplumun barışı ve istikrarı üzerinde ciddi bir etkisi var” dedi.

Başkan Pelosi’nin, Başbakan Kişida ile yaptığı kahvaltıda yaklaşık bir saat boyunca Kuzey Kore’deki durumu ve Ukrayna savaşını ele aldığı söyleniyor. Bir gün önce Asya gezisinin son durağı olan Japonya’ya gelen Başkan Pelosi’nin o gün Temsilciler Meclisi Başkanı Hiroyuki Hosoda ile bir görüşme yaptığı biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.