GündemSON DAKİKA

Son Dakika! Soçi toplantısında alınan önemli kararlar!

Dün Rusya’da yapılan görüşmelerde önemli konular ele alındığı ve somut adımlar atılmasına yönelik tarafların el sıkıştığı belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Akkuyu Nükleer Santrali’ndeki olaylarla ilgili önemli mesajlar verirken, Rusya lideri Putin de tahıl meselesi için kendisine teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Soçi Uluslararası Havalimanı’nda Krasnador Bölge İdaresi Başkan Yardımcısı Alexander Ruppel, Soçi Belediye Başkanı Aleksey Kopaygorodsky, Rusya Devlet Protokolü Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Samsar tarafından karşıladı. Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Fırat Bayar, Novorossiysk Başkonsolosu ve diğer yetkililerde karşılama töreninde yerini aldığı görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Soçi’yi ziyaret etti. Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanı İrtibat Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile gitti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi’deki görüşmede Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tahıl anlaşmalarına varılmasındaki rolünden dolayı şahsen teşekkür etti. Ayrıca, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede Vladimir Putin, “Türk Akımı”nı Rus gazının Avrupa’ya taşımanın en önemli yollarından biri olarak nitelendirdi. Türk Akımı”nın sorunsuz çalıştığını ve Avrupalı ​​ortakların bunun için Türkiye’ye minnettar olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan cevaben, “Ben de size çok teşekkür ederim. Heyetlerimizin Türkiye’deki görüşmeleri de etkili oldu. Birçok konuyu tartıştılar. Bu sorunlardan sonra sorunların sona erdirilmesi hem enerji açısından hem de Karadeniz bölgesinde çok farklı bir sayfa açacaktır.

Hububat konusunda atılan adımlar, turizm müzakereleri ve ulaşımla ilgili konular bölgede Rusya ve Türkiye için çok önemli. Bugün ikili görüşme yaparak Türkiye ve Rusya’nın bölgede oynadığı rolü bir kez daha gösterdik. Görüşmelerimiz bölgeye rahatlık getirecek. Terörle mücadelede dayanışmamız da önemlidir.” ifadelerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili de şunları söyledi: “Akkuyu konusu büyük önem taşıyor. Akkuyu meselesini sizlerle bir noktaya getirmek ve enerji alanında karar vermek buradaki süreci ertelememize izin vermeyecektir.” dedi.

Daha sonra Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye’nin Suriye konusunda güvenlik kaygıları olduğunu ve bunları dikkate aldıklarını söyledi. Toplantının basına açık bölümünde konuşan Erdoğan, Putin’e teşekkür ederek Tahran ziyaretinden 17 gün sonra tekrar bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Erdoğan, her iki ülke heyetlerinin Türkiye’deki görüşmelerinin başarılı geçtiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siyasi, ekonomik ve ticari alanda birçok konu tartışıldı. İnanıyorum ki bu sorunlardan sonra bu konulara son vermemiz Türkiye-Rusya ilişkilerinde farklı bir sayfa açacaktır.

Karadeniz güzergahı üzerinden enerji temini, tarım ürünleri ve hububat ihracatı, turizm, ulaşım müzakereleri ve bölgede atılan bazı adımlar heyetlerimizin çalışmalarının sonucudur. Aynı zamanda bugün gerçekleştirdiğimiz ikili görüşmemiz, Türkiye’nin bölgede oynadığı rolü ortaya koyması açısından çok önemli” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.