GündemSON DAKİKA

Son dakika! Cemevine bir saldırı haberi daha!

Geçtiğimiz hafta Ankara’da 3 farklı Cemevine yapılan saldırının yankıları devam ederken, bugün alınan son dakika haberine göre bir cemevine daha saldırı gerçekleştirildi. Motosikletli iki saldırganın yakalanabilmesi için özel bir ekip oluşturulup çalışmalara başlandı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, evinin önünde saldırıya uğrayan Alevi Vakıfları Federasyonu İkinci Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş’a geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Yerlikaya “Kartal Cemevi Vakfı Başkanı sayın Selami Sarıtaş’ı ziyaret ettik, geçmiş olsun dileklerimizi sunduk. Selami Sarıtaş Dede’ye yapılan çirkin saldırıyı lanetliyorum. Muharrem ayında birliğimize, dirliğimize, kardeşliğimize kastedenler hukuk önünde asla cezasız kalmayacak.” ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz hafta bilindiği gibi Ankara’da 3 farklı cemevine saldırı düzenlenmiş ve kısa süre içerisinde saldırganlar yakalanarak göz altına alınmışlardı. Saldırı ile ilgili birçok kesimden tepkiler gelirken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan da konuyla ilgili bir açıklama gelmişti.

Bakan Soylu; “Bu tür olaylarda hep kendini deliliğe verenler ortaya çıkıyor. İşte ‘O delidir, bu bunu yapar.’ Bu deliler, ben 10 yıldır Ankara’dayım 10 yılda Ankara’da bu 3 adrese bir saatte gidemem, nasıl oluyor da İzmir’den geliyor da veya Eskişehir’den geçiyor Ankara’ya, 3 saatte, bunu yapıyor? Tekrar söylüyorum eski Türkiye’nin ayak izleridir. Zaten yargı bir karar verdi, bir tutuklama, iki de ev hapsi verdi, bu soruşturmanın bittiği anlamına gelmiyor. Soruşturma devam ediyor. Biz buradaki çapağı bulacağız kimse merak etmesin.” İfadelerinde bulunmuştu.

Bugün alınan son dakika haberine göre ise İstanbul Kartal Cemevi başkanı Selami Sarıtaş, evinin önünde kimliği belirsiz iki kişi tarafından darp edildi. Türkiye Alevi vakıfları Federasyonu 2. Başkanı Sarıtaş Kartal ilçesi Orhantepe Mahallesi’ndeki evinin önünde kimliği belli olmayan motosiklette 2 kişi tarafından saldırıya uğradığını ve saldırganların olay yerinden kaçarak uzaklaştığını ifade etti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü saldırganların yakalanabilmesi için özel bir ekip kurarak olayı geniş çaplı araştırdığı bildirildi. Çevredeki güvenlik kameralı kayıtlarının da incelemeye alındığı belirtilirken saldırganların kısa süre içerisinde yakalanıp gözaltına alınacağı ifade edildi. Saldırı sonrasında hastaneye kaldırılan Sarıtaş’ın durumunun iyi olduğu açıklandı.

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz hafta Ankara’nın Çankaya ve Mamak ilçelerinde 3 ayrı cemevine saldırı düzenlenmiş ve saldırganlar tespit ederek gözaltına alınmıştı. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “Çankaya ilçesindeki Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı genel merkezinde “kasten yaralama” Mamak ilçesindeki Şah-ı Merdan Kültür Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile ana Fatma Cemevinde “zarar verme” olayları meydana gelmiştir. Failler yakalanarak gözaltına alınmıştır.” denilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.