SON DAKİKA

Amazon, robotik elektrikli süpürge Roomba’yı satın aldı

Online alışveriş devi Amazon, robot elektrikli süpürgesi ‘Rumba’ ile ünlü ‘iRobot’u satın alacağını duyurdu. iRobot hisse senedi fiyatı yükseldi.

Amazon’un iRobot’u satın alması, geçtiğimiz ay içinde gerçekleşen ikinci küçük ölçekli birleşme ve satın almadır.

1,7 milyar dolar borç

Barron’s ve CNBC gibi yabancı basına göre Amazon, iRobot’u tamamen nakit olarak satın alacak. Satın alma bedeli borç dahil 1,7 milyar dolar.

4’ünde iRobot’un kapanış fiyatına %22’lik bir prim olan hisse başına 61$’dan iRobot’u edinme şartıdır. Birleşme ve satın alma haberleri çıktıktan sonra, iRobot bit pazarında %26 artışla 59.70$’a yükseldi.

Amazon da %0.2 yükseldi

Normal ticarette, iRobot önceki güne göre 9,55$ (%19,10) artarak 59,54 dolardan kapandı ve Amazon 1,77$ (%1,24) düşüşle 140,80 dolara düştü.

Ev robotu işinin genişletilmesi

iRobot, 2002’de Roomba’yı ilk kez piyasaya sürdüğünde aslında ev robotu pazarının kapısını açtı. Şu anda Amazon’un dijital ses tanıma asistanı ‘Alexa’ iRobot ürünlerini de destekliyor, böylece Alexa tüketicileri Roomba’yı Alexa aracılığıyla kullanabilir.

iRobot’un satın alınmasının Amazon’un ev robotu pazarındaki payını daha da artırması bekleniyor. Amazon daha önce geçen yıl Astro ev robotunu piyasaya sürdü.

Her biri 1.500 dolara mal olan robotlar, evdeki tüketicileri takip etmek için Alexa ile birlikte çalışıyor. Amazon ayrıca kapı zili ‘Ring’ ses tanıma termometresi ve mikrodalga fırın gibi bir dizi akıllı ev cihazı piyasaya sürdü.

iRobot Beyaz Şövalye

Bu sefer Amazon, iRobot’un beyaz şövalyesi olmak için gönüllü oldu ve amacını elde etti. 1990 yılında Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) robotikçiler tarafından kurulan iRobot, 2002 yılında Roomba’nın piyasaya sürülmesiyle adından söz ettirdi.

O zamandan beri robot paspaslar ve yüzme havuzu temizleme robotları tanıtıldı. Ayrıca, robotlarını sürekli olarak yükselten ve yöneten, istikrarlı bir gelir kaynağı sağlayan bir abonelik hizmeti başlattı.

Ancak iRobot, bugün açıklanan günün ikinci çeyreğindeki satışlarının Kuzey Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki siparişlerdeki, gecikmelerdeki ve iptallerdeki ani düşüş nedeniyle bir yıl öncesine göre %30 düştüğünü açıkladı.

Ayrıca hisse başına 0,35 dolar zarar açıkladı

Pandemi patlamasından sonra kazançlar düşerken, iRobot ayrıca toplam işgücünün yaklaşık %10’unu oluşturan 140 çalışanı işten çıkarma planını duyurdu. iRobot’un başı beladayken, Amazon uzandı. Amazon, şirketi yönetmeye devam etmek için iRobot CEO’su Colin Angle’dan ayrıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.