SON DAKİKA

AB, doğal gaz tüketiminin gönüllü olarak azaltılmasını resmen kabul etti!

Avrupa Birliği (AB), geçen ayın 26’sında enerji ile ilgili bakanlar toplantısında onaylanan, doğal gaz tüketimini gelecek yılın Ağustos ayından Mart ayına kadar gönüllü olarak %15 oranında azaltma planını resmen kabul etti. Ancak Polonya ve Macaristan indirime karşı çıktı.

Aynı gün Reuters gibi yabancı basına göre, AB, bu indirim planının kabul edilmesiyle birlikte, Avrupa Komisyonu’nun acilen doğal gaz oranlarına bir üst sınır getirilmesini düşündüğünü söyledi, ancak belirli ayrıntılar hakkında yorum yapmadı.

Rusya’dan doğalgaz alımında artış görüşmeleri yapan Macaristan, geçen hafta kesintiye karşı çıkan tek ülke oldu. Macaristan’ın enerji arzı seçenekleri ve enerji güvenliğini etkileyen AB düzenlemeleri hakkında soruları gündeme getirdi.

Geçen hafta kesintiler lehinde oy kullanan Polonya, nihai tasarıya karşı çıktı. Polonya, azaltma planının yasal dayanağında bir eksiklik olduğuna dikkat çekerek, üye ülkelerin enerji arz ve talebini etkilediği için oybirliğiyle karar verilmesinde ısrar etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.