SON DAKİKA

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali 40 milyon insanı gıda kıtlığıyla karşı karşıya bıraktı

ABD’nin BM büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin dünya çapında 40 milyon insanı gıda kıtlığıyla karşı karşıya bıraktığını ve en çok Sahra altı Afrika’nın vurduğunu söyledi.

Aynı gün Reuters gibi yabancı medyaya göre, G7 zirvede gıda güvenliğine 4,5 milyar dolar sağlamayı kabul etti ve ABD’nin 2,76 milyar doları ödemeyi kabul etti.

ABD Büyükelçisi Thomas-Greenfield, ABD’nin Afrika’ya ABD Kongresi tarafından onaylanan 150 milyon dolarlık yeni bir insani kalkınma yardımı sağlamayı planladığını söyledi. Afrikalıların tekrar eden bir Soğuk Savaş durumunda taraf tutmaya zorlanmak istemese de gerçekleri bilmeleri gerektiğine dikkat çekiyor.

ABD Büyükelçisi Thomas-Greenfield, enerji, iklim değişikliği, yeni koronavirüs (COVID-19) pandemisi ve çatışmanın küresel gıda arzı sorunlarının temel nedenleri olduğunu söyledi.

Ukrayna’daki savaşla ilgili görüşünü “Rusya’nın diplomatik bir çözümü kabul edeceğine dair hiçbir işaret yok” şeklinde dile getirdi.

Bu arada, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) aynı gün Temmuz ayı gıda fiyat endeksinin önceki revizyon olan 154.3’ten 140.9 olduğunu açıkladı. Dünya çapında ticareti yapılan gıda fiyatlarını yansıtan FAO Gıda Fiyat Endeksi, Mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı, ancak son zamanlarda düşüş eğiliminde.

Ancak, Ukrayna’nın işgali, kötü hava koşulları ve artan üretim ve nakliye maliyetleri nedeniyle bir önceki yıla göre %13.1 arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.