SON DAKİKA

Domates prostat ve meme kanserini önlemeye yardımcı olur!

Antioksidan likopen açısından zengin olan domates, bağışıklığı güçlendirir, prostat ve meme kanserini önlemeye yardımcı olur. Kalorisi düşük, su ve diyet lifi bakımından zengindir, bu da onu diyet yaparken mükemmel bir atıştırmalık yapar. Başka ne gibi etkiler var?

Domateste bulunan C vitamini yorgunluktan arınma ve cilt güzelliğinde etkilidir ve K vitamini kalsiyumun vücuttan kaçmasını engelleyerek kemik sağlığına yardımcı olur. Ayrıca domateste bulunan potasyum tuzu vücuttan atar, bu nedenle güveç, tuzlu balık ve kimchi gibi baharatlı ve tuzlu yiyeceklerle birlikte yemek iyidir.

Öte yandan, yemesi kolay olduğu için çeri domateslerin büyük domateslere tercih edildiği birçok durum vardır. Küçük boyutu nedeniyle besin içeriğinin düşük olacağını düşündüyseniz, yanılıyorsunuz. Kiraz domatesler, büyük domateslerden 1,5 ila 2 kat daha fazla B ve C vitamini, potasyum ve diyet lifi ve 3 kat daha fazla likopen içerir.

İrili ufaklı domatesler ciltte iz bırakmaz, kırmızı ve koyu renkli olup son derece besleyici ve lezzetlidir. Sert, ağır ve gövdede solmayan parlak yeşil renkli olanları seçin. Domatesler buzdolabında saklanırsa lezzetini ve şekerini kaybedebilir, bu nedenle oda sıcaklığında saklamak en iyisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.