SON DAKİKA

ABD’de ham petrol talebi düşüyor!

Cloza’nın analizine göre ABD’de ham petrol talebi düşüyor. ABD Enerji Yönetimi İdaresi’ne (EIA) göre, ABD ham petrol talebi 9 Haziran’da günlük ortalama 90 milyon varilin üzerindeyken, 23 Haziran’da günlük 89,4 milyon varile geriledi. Temmuz ayında talep günde 87 milyon varile düştü ve ardından tatil sezonunun tüm hızıyla devam ettiği bu ayın başında 85,9 milyon varile düştü.

Ham petrol stokları da üç haftadır ilk kez artışa geçti. EIA’ya göre, Temmuz ayının son haftasında ham petrol stokları bir önceki haftaya göre 4,46 milyon varil artarak 426,5 milyon varil oldu.

Uluslararası petrol fiyatları da azalan talep ve artan stoklar nedeniyle düşüyor. Eylül vadeli West Texas Intermediate (WTI) vadeli işlemleri günü varil başına 90.66$’dan kapattı. Fiyat, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği 25 Şubat’taki (91,59$) kapanış fiyatından daha düşük. 8 Mart’taki tüm zamanların en yüksek seviyesinden (123.70$) %27 düştü.

ABD’de benzin fiyatları da uluslararası petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle istikrar kazanıyor. 14 Haziran’da tüm zamanların en yüksek seviyesi 5.02$’a ulaşan galon başına benzin fiyatı, 4,16$’a ulaşana kadar 50 gün üst üste düştü. Ohio ve Iowa dahil 19 eyalette ortalama benzin fiyatı galon başına 4 dolardan az.

GELECEK BEKLENTİLERİ KARIŞIK

Kısa vadede, tatil sezonu bittikten sonra ABD’de petrol fiyatlarının daha da düşeceğine dair pek çok tahmin var. Danışmanlık firması Repo Oil Associates’in CEO’su Andrew Lippo, “Benzine olan talebin yaz tatillerinden sonra daha da düşmesi muhtemel” dedi.

Petrol fiyatları Ukrayna’nın işgalinden önce Rusya öncesi seviyelere döndüğünde, enflasyonist baskılar azalır. 10’unda açıklanacak olan Temmuz ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) artış hızının, %9,1 olduğu Haziran ayına göre düşme olasılığı yüksek. Mevcut piyasa tahmini %8,8-8,9.

Ancak ham petrol arz ve talebinin sıkışık olduğu Avrupa başta olmak üzere petrol fiyatlarının tekrar yükseleceğine dair birçok tahmin var. UBS, “Küresel petrol talebi güçlü ve Çin ekonomisinin ikinci çeyrekte dibi gördükten sonra toparlanması bekleniyor. Buna karşılık, OPEC+ üretim kapasitesi düşmeye devam ediyor” dedi. Goldman Sachs, Brent fiyatının yıl sonuna kadar varil başına 130 dolara yükselmesini bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.