EkonomiSON DAKİKA

Benzin ve motorine beklenen indirim nihayet geldi ve pompa fiyatlarına yansıtıldı

Uluslararası petrol fiyatları altı ayın en düşük seviyesine geriledi. ABD’de azalan ham petrol talebi ve artan stok haberleri petrol fiyatlarının düşmesinde etkili oldu. Petrol fiyatlarının bu denli düşmesi ile beraber bugün benzin ve motorinde beklenen indirim nihayet geldi ve indirimler pompa fiyatlarına yansıtılarak litre fiyatları güncellendi.

Peki, bugün benzine ve motorine ne kadar indirim geldi? İndirim sonrasında güncel akaryakıt fiyatları ne kadar oldu? Petrol fiyatları neden düşüyor? Petrol fiyatları ne kadar oldu? İşte tüm detaylar…

ŞUBAT’TAN BU YANA EN DÜŞÜK FİYAT

New York Ticaret Borsası’nda West Texas Intermediate (WTI) vadeli işlemleri %4 düşüşle varil başına 90.66 Dolar’dan kapandı. Bu, 89,88 dolara ulaştığı 10 Şubat’tan bu yana en düşük fiyat.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya gibi önde gelen petrol üreticisi ülkelerin danışma organı olan OPEC+, aynı gün düzenlediği olağan toplantıda Eylül ayında ham petrol üretimlerini günde 100.000 varil artırma kararı aldı. Bu, Temmuz-Ağustos (günlük 648.000 varil) ve Mayıs-Haziran (günlük 432.000 varil) üretim artışının çok gerisinde kalan günlük küresel petrol talebinin %0,1’ini oluşturuyor. Üretimde beklenenden daha düşük artışa karar verildiğinde, uluslararası petrol fiyatları bir anda %2’den fazla arttı.

PETROL FİYATLARI NEDEN DÜŞTÜ

Ancak ABD’nin ham petrol talebinin düştüğü haberiyle petrol fiyatları aşağı yönlü hareket etti. Bloomberg News’e göre, ABD ham petrol talebi Ağustos ayının ilk haftasında günde 85.9 milyon varil, Ağustos 2020’den 700.000 varil (86.6 milyon varil) daha az oldu.

ABD ham petrol stokları da üç haftadır ilk kez artışa geçti. ABD Enerji Yönetimi İdaresi (EIA), Temmuz ayının son haftasında ham petrol stoklarının bir önceki haftaya göre 4,46 milyon varil artarak 426,5 milyon varile ulaştığını açıkladı. Sonuç olarak, ABD’de benzin fiyatı, galon başına 5 doları aştığı Haziran ayının ikinci haftasından bu yana sekizinci haftadır düşüyor.

Döviz aracı kurumu Oanda’da analist olan Edward Moya, “Yaz tatillerinde bile ABD benzin talebi %7,1 düştü” dedi.

BENZİN VE MOTORİNE KADAR ZAM YAPILDI?

Petrol fiyatlarında düşüşler Türkiye’de ki akaryakıt fiyatlarına yansımaya başladı. Bugünden itibaren geçerli olmak üzere benzine 2 lira 23 kuruş, motorine ise 1 lira 15 kuruş indirim yapıldı. Yapılan indirim sonrasında güncel akaryakıt fiyatları illere göre şu şekilde oldu;

İNDİRİM SONRASI GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

İstanbul’da akaryakıt fiyatları

V/Max Kurşunsuz 95 – 20.05 TL/LT

V/Max Diesel – 23.39 TL/LT

V/Pro Diesel – 23.35 TL/LT

POGaz LPG – 11.35 TL/LT

OfficeNet Global Enerji Direktörü Tom Cloza, CNN Business’a uluslararası petrol fiyatlarındaki düşüşün nedenini şu şekilde anlattı. “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki benzin fiyatları galon başına 5 doları aştığında, çoğu insan benzin fiyatını kaldıramaz ve araba kullanmalarını azaltır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.