EkonomiSON DAKİKA

ABD dolar kuru 19 TL’ye dayandı! Gram altın ise resmen uçtu

6 Ağustos 2022 tarihi itibari ile ABD dolar kuru başta olmak üzere tüm döviz kurları TL karşısında yeni zirvelere ulaştı. Gram altın ise yeni bir rekora imza atarak resmen uçtu.

İktidarın tüm ekonomi modeli çöktü. Döviz kurlarında ki dalgalanmaları dindirmek, enflasyonu düşürmek için hayata geçirildiği iddia edilen tüm ekonomi modelleri, dolar kurunun fırlamasına, enflasyonun fırlamasına neden oldu. Ben ekonomistim diyen Erdoğan’ın ‘’Faiz sebep enflasyon netice’’ tezi bilimsellikten tamamen uzak olduğu, gerçeği yansıtmadığı bir kez daha açığa çıkarken, iktidar yönetiminin faiz inadı yüzünden ABD dolar kuru ve Euro kuru bugün 19 TL’ye, Gram altın 1.050 TL’ye dayandı.

İthalat rakamlarına değinmeden sadece ihracat rakamları ile övünen bu iktidarın yanlış ekonomi yönetiminden dolayı kasa her ay 40 milyar dolar cari açık vermekte. Kamuda devam eden israflar, kur bazlı geçiş garantileri adı altında, Kur garantili TL mevduatı adı altında her ay milyarlarca lira bir avuç insana aktarılmakta. Dışarıdan gelen yatırım miktarı ise sadece kocaman bir SIFIR… Hal böyle olunca da döviz kurları TL karşısında her geçen gün değer kazanmaya devam ediyor. Peki, dolar daha ne kadar yükselir? İşte detaylar…

Türkiye’nin şu anda 50milyar doları hemen, yıl sonuna kadar toplam 220 milyar doların üzerinde ödemesi gereken dış borcu bulunuyor. Ama TCMB’nda net döviz rezervleri eksi 58 Milyar dolara kadar gerilemiş durumda. CDS raporlarında Türkiye’nin batma riski ise 900 puana kadar ilerlemiş durumda ki bu oranlarda sadece Dünya’da Nijerya gibi 3 Afrika ülkesi bulunuyor.

Rakamlar, Türkiye’yi ‘’yatırım yapılması riskli bir ülke’’ olarak gösterirken, ekonomi uzmanları yıl sonu dolar kuru tahminlerini 24-26 TL’ye kadar çıkarmış durumda ki, Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahminlerini de tekrar yükselterek yüzde 45’de yüzde 66,5’e kadar çıkarması bu öngörüleri destekler durumda. Peki, şu anda dolar, euro ve gram altın alış ve satış kurları ne kadar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.