SON DAKİKA

Suudi Arabistan ABD F-35’leri yerine 5’inci nesil Çin savaş uçağı alacak

Ortadoğu’nun lideri Suudi Arabistan, Çin’in beşinci nesil savaş uçaklarını tanıtmaya başladı. Çinli Shenyang Aircraft Group tarafından geliştirilen FC-31 çok amaçlı avcı uçağının satın alınması konusunda Çin hükümetiyle ön müzakerelerin sürdüğü bildirildi.

Denizaşırı askeri medya Milpress, Rus askeri medyası tsAMTO’ya (Dünya Silah Ticareti Analiz Merkezi) atıfta bulunarak, Suudi Arabistan’ın Çin’den FC-31’in piyasaya sürülmesi için ön görüşmelerde olduğunu 1. (yerel saat) bildirdi. Özellikle Çin hükümetinin Suudi Arabistan ile müzakere sürecinde FC-31 için teknoloji transferini düşündüğü biliniyor.

Shenyang Air Group’un J-31 olarak da bilinen FC-31’i, çift motorlu çok amaçlı beşinci nesil bir avcı uçağıdır. Geliştirme 2018 yılında tamamlanmıştır ve toplam uzunluk 17,3 m ve kanat açıklığı 11,5 m’dir. Maksimum kalkış ağırlığı 25 ton (t) ve savaş yarıçapı 1200 km’dir. Mach 1.8’e kadar hızlanabilir. 5. nesil hayalet uçaklar gibi, silah mızrağı içeride ve ayrıca dışarıya silah monte edebilirsiniz.

Ancak savunma sanayi yetkilileri arasında FC-31 soğukkanlı bir değerlendirme. Bir rakip olan Qingdao Aircraft Group tarafından geliştirilen J-20 ile rekabette yenilmesiyle muğlak bir savaşçı haline geldiğine işaret ediliyor. FC-31 ve J-20’nin geliştirilmesi aynı anda tamamlanmış olmasına rağmen, Çin Hava Kuvvetleri J-20’yi seçti ve 2019’dan itibaren konuşlandırdı. Sonuç olarak, FC-31’in Çin Donanması’nın bir uçak gemisi olacak şekilde yükseltildiği biliniyor.

Yeni nesil bir avcı uçağı olarak geliştirildi, ancak J-20 ile rekabetin dışına itildiğinden, FC-31 sonunda bir zürafa gibi oldu.

Buna dayanarak, savunma sanayii FC-31’in Çin’in denizaşırı ihracatı için bir model olacağını öngördü. Çin Donanması uçak uçağına geçeceğini açıklamış olsa da J-15’in (Rus Su-33 Flanker taklitçisi) olduğu bir durumda FC-31’i geliştirmek için büyük miktarda para yatırmanın külfetli olacağı bekleniyor. avcı) hala bir uçak uçağı olarak kullanılıyor.

Bu arada Suudi Arabistan, ABD hükümetinden F-35 avcı uçaklarını satmasını istedi, ancak ABD hükümeti Yemen iç savaşı nedeniyle saldırı silahlarının tedarikini kesti. Suudi Arabistan, Yemen’deki İran destekli Husi isyancılara karşı savaşa müdahale etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.