EkonomiSON DAKİKA

Son Dakika! Halk ekmeğin fiyatına %50 zam yapılacağı açıklandı!

Üst üste gelen zam haberlerine bir Yenisi daha eklendi. Temel gıda ürünlerine gelen peş peşe zamlar ile birlikte vatandaşın geçim sıkıntısı derdi gittikçe büyüyor. Son yapılan zam haberine göre 2 TL’den satılan halk ekmeğin fiyatına da %50 zam geleceği açıklandı.

Ekmek fiyatlarına yansıyacak %50’lik zaman 8 Ağustos 2022 Pazartesi gününden itibaren geçerli olacağı bilgisine yer verildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek, ürettiği 250 gramlık ekmeğin perakende satış fiyatı 2 liradan %50 zam yaparak 3 liraya yükselttiğini açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre günlük yaklaşık olarak 1,5 milyon adet 250 gramlık halk ekmek üretildiği belirtildi. En son 2 Mart 2022 tarihinde halk ekmeği yapılan zamdan bu yana un fiyatlarında %80, elektrikte %67, Maya da %81 ve doğalgazda %75 oranında zam geldi belirtilirken, işçilikte de %37 zam yapıldığı açıklandı. Hal böyle olunca Halk Ekmek fiyatlarına da zam yapılması kararı alındığı ifade edildi.

Ekmek üretimindeki yüksek maliyetlerin fiyat artışının zorunlu hale getirdiğini savunan Ankara Halk Ekmek yaptığı açıklamada; “Ankara Halk Ekmek’in ürettiği 250 gram ekmeğin perakende satış fiyatı, 8 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla kar elde etmeksizin ve maliyetine 3 lira olarak belirlenmiştir. Piyasada 200 gram normal ekmek halen 4 TL’ye satılmaktadır. Yeni uygulama İstanbul, İzmir ve Etimesgut Halk Ekmek ile eş zamanlı olarak başlayacaktır.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.