SON DAKİKA

ABD-Çin çatışması yeniden alevlendi

ABD-Çin çatışmasına ilişkin endişelerin azalmasıyla düşen won-dolar kuru, 1310 won seviyesine geri döndü. Bunun nedeni, ABD ile Çin arasında çözülen ihtilafa ilişkin endişelerin, Çin’in Tayvan Boğazı’ndaki canlı mühimmat ateşiyle yeniden alevlenmesidir. Buna ek olarak, bazı ekonomik göstergelerin iyileşmesi ve agresif bir faiz artırımına malzeme olması, USD’nin gücünün devam etmesi bekleniyor.

Seul döviz piyasasında, won-dolar döviz kuru önceki güne göre 0,2 won düşerek 1310.1 won’da kapandı. Güne 1308.2 won’dan başlayan won-dolar kuru, piyasanın başında 1.308 won’da dalgalanmalar gösterse de kısa süre sonra yükseliş eğilimi gösterdi. Bundan sonra, döviz kuru 1.311 won’luk en yüksek seviyeye yükseldi ve ardından 1310.1 won’da zayıf bir şekilde kapandı.

Döviz kurunun o gün zayıf bir seviye göstermesinin nedeni, önceki gün çözülen ABD-Çin ihtilafına ilişkin endişelerin yeniden ortaya çıkması ve Merkez Bankası’nın (Fed) kemer sıkma önlemleri gibi faktörlerden kaynaklandı.

Geçen hafta Cuma günü 1.290 won’da kapanan won-dolar döviz kuru, Asya’yı ziyaret etmesi planlanan Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesi planlandığı için dalgalandı. ABD ve Çin, Tayvan konusunda sert bir çatışmaya girerken, Başkan Pelosi’nin bu kez ziyareti haberinin ardından bir açıklama yaparak şiddetle protesto etti. Özellikle Tayvan Boğazı’na savaşçılar gönderildi ve Tayvan adası çevresinde askeri eğitim yapıldı.

İki ülke arasındaki jeopolitik riskler ortaya çıktıkça yuan zayıflamaya devam etti ve dolar endeksi nispeten güçlü bir eğilim göstererek 106’ların ortalarına ulaştı. Ancak, iki ülke arasındaki çatışmanın belirli bir düzeyde duracağı ve ekonomik zarara dönüşmeyeceği beklentisi yayıldıkça, döviz kuru sakinleşme belirtileri gösteriyor.

Ayrıca, Temmuz ayında imalat dışı satın alma yöneticileri endeksinin (PMI) bir önceki aya göre 1,4 puan artarak 56,7’ye yükselmesiyle birlikte ekonomik durgunluğa ilişkin endişelerin artmasıyla risk tercihi hissi de ortaya çıkıyor. Sonuç olarak, dolar endeksi önceki gün 105’lerin ortalarına geriledi.

Sorun, bu çeşitli risklerin çözülmesinin Fed’in agresif faiz artırımını desteklemesidir. Louis Federal Rezerv Bankası Başkanı James Bullard önceki gün verdiği bir röportajda, gösterge faiz oranını bu yıl 1,5 puan artırmayı beklediğini söyledi.

San Francisco Federal Rezerv Başkanı Mary Daley de faiz oranlarında 0,75 puanlık bir artışın “enflasyon çizgisi başarısız olmadıkça ve işgücü piyasasında bir yavaşlama belirtisi olmadıkça” uygun olacağını söyledi.

Chicago Ticaret Borsası (CME) FedWatch Perşembe günü, önümüzdeki ay Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında gösterge faiz oranında 0,75 puanlık bir artış için %43,5 şans öngördü. Bu, bir önceki aya göre yüzde 2 puanlık bir artış. Buna ek olarak, Çin’in aynı gün Tayvan Boğazı’nın orta hattı boyunca boğazın doğu sularına uzun menzilli canlı mühimmat ateşlemesiyle ABD-Çin çatışmasına ilişkin endişeler yeniden alevlendi.

Halk Kurtuluş Ordusu’nun Tayvan’dan sorumlu Doğu Bölümü, Çin sosyal medyasından yaptığı açıklamada, “Doğu Bölgesi’ndeki Ordu birimleri, doğu Tayvan Boğazı’ndaki belirli bir bölgede uzun menzilli canlı mühimmat ateşleme eğitimi verdi.” Özellikle bu eğitim bölgesi, Tayvan’ın karasuları olduğunu iddia ettiği suların derinliklerine kadar uzanıyor, dolayısıyla etkisi daha da büyük.

Gerçek atış tatbikatı, Çin’in Başkan Pelosi’nin Tayvan ziyaretine yanıt olarak açıkladığı askeri tatbikatın bir parçası. Ancak bu canlı ateş tatbikatı nedeniyle hafifleyen ABD ile Çin arasındaki ihtilaf yeniden şiddetlenmeye başladı ve bunun sonucunda yuanın değeri dolar başına mevcut 6.7521 seviyesine geriledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.