EkonomiSON DAKİKA

Intel İtalya’da 6.54 trilyon won yatırım yapacak!

Reuters, ABD’li yarı iletken şirketi Intel’in İtalya ile yüksek teknolojili bir yarı iletken fabrikası inşa etmek için İtalya’da 5 milyar dolar (yaklaşık 6.54 trilyon won) yatırım yapmak üzere bir anlaşmaya vardığını bildirdi.

Intel, Mart ayında, önümüzdeki 10 yıl içinde Avrupa’da yarı iletken üretimine ve Ar-Ge’ye 88 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu. Reuters, Intel ile İtalya arasındaki anlaşmanın planın bir parçası olduğunu söyledi. Haber ajansı, Intel’in Asya’daki yarı iletken bağımlılığını azaltmak için Avrupa’daki yarı iletken üretimini genişletmeyi planladığını belirtti.

Toplam 29 milyar avro yatırım yaptı

Teknoloji devi Intel, Almanya’nın Magdeburg kentinde bir yarı iletken fabrikası , Fransa’da bir Ar-Ge merkezi, İtalya’da paketleme ve montaj tesisleri kurmak için 17 milyar avro ve İrlanda’daki üretim tesislerini genişletmek için 12 milyar avro yatırım yaptı . Reuters’in haberine göre, emekli olmak üzere olan İtalya başbakanı Mario Draghi, Intel ile müzakereleri Ağustos ayı sonuna kadar tamamlamayı ve 25 Eylül’deki genel seçimlere girmeyi planlıyor. İtalyan hükümeti, Intel’in toplam yatırımının yaklaşık %40’ını desteklemeyi planlıyor. Intel ve İtalyan yetkililer, bir yarı iletken üretim tesisi kurmak için iki aday site arıyorlar.

Intel, Almanya’nın Magdeburg kentindeki yarı iletken tesisini bir Avrupa merkezi haline getirmeyi planlıyor. Intel, tesisin inşasına 2023’ün ilk yarısında başlayacak ve 2027’de üretime başlayacak. Ayrıca şirket Fransa , Paris yakınlarında bir araştırma ve geliştirme merkezi kuracak .

1.000 Kişi İstihdam Edecek

Toplamda 1.000 kişinin istihdam edileceği merkez, Intel’in yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) ve yapay zeka (AI) tasarımını inceliyor. Intel ayrıca Fransa’da bir dökümhane tasarım merkezi kurmayı planlıyor.

İrlanda’daki yarı iletken üretim tesisini genişletmek için 12 milyar Euro harcayacak. Polonya’daki deneysel tesislerini genişletecek ve İspanya’nın Barselona kentinde bir süper bilgi işlem merkezi ve ortak merkez kuracak.

Avrupa Birliği (AB), yarı iletken sektörüne kamu ve özel sektör desteğinde 43 milyar Euro sağlamak için AB Yarı İletken Yongaları Yasasını yürürlüğe koydu.

Avrupa’da yarı iletken üretiminin 2030 yılına kadar küresel üretimin %20’sine ulaşması için bir hedef belirlemiştir . Halihazırda AB üyesi ülkelerde yarı iletken üretiminin küresel pazardaki payı yaklaşık %9’dur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.