GündemSON DAKİKA

Kuzey Kore liderinden sert açıklama: Batı işlediği suçların bedelini ağır ödeyecek!

Kuzey Kore Devlet Bakanı Kim Jong-un tarafına yapılan açıklamada, ABD ve Batılı ülkelerin dünya genelinde sivillere karşı soykırım da dahil olmak üzere insan hakları ihlalleri yaptıklarını belirti. Kuzey Kore lideri ağır tehdit ve uyarılarda bulundu. Yaptığı açıklamada, “Batı işlediği suçların bedelini ağır ödeyecek! İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı yoktur.” dedi.

ABD’nin Afganistan’daki bir hava saldırısında El Kaide lideri Ayman el-Zawahiri’yi öldürdüğünü açıklamasının ardından Kuzey Kore Liderinin bu açıklamayı yaptığı bildirildi. Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise, “ABD ve müttefiklerinin Afganistan’da işlediği insanlık suçları peş peşe ortaya çıktı ve bu büyük bir şaşkınlık ve öfke yarattı. Amerika Birleşik Devletleri ve Batılı ülkelerin tüm dünyada sivil halka karşı soykırım da dahil olmak üzere açık insan hakları ihlalleri yaptıkları bilinen bir gerçektir.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, “Mart 2019’da Suriye’de bir köye hava saldırısı düzenleyerek aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu onlarca sivili öldüren ABD Silahlı Kuvvetleri, Mart 2019’dan bu yana vahşeti örtbas ediyor” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, ABD’yi hedef alan 11 Eylül terör saldırılarına da değinildi. ABD’nin saldırılardan bu yana Afganistan, Irak, Suriye ve diğer ülkelerde 90 binden fazla hava saldırısı düzenlediği ve 48 binden fazla masum insanın öldürüldüğü bildirildi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insan hakları ihlallerine ilişkin iddialara atıfta bulunarak, “ABD Guantanamo Körfezi hapishanesi ve benzeri pek çok merkez, masum insanlara yasadışı olarak gözaltına alındıktan sonra acımasızca işkence yapmak için oluşturuldu. Bu merkezler o kadar ağır insan hakları ihlallerine ev sahipliği yaptı ki, bize İkinci Dünya Savaşı sırasında oluşturulan Nazi toplama kamplarını hatırlatıyor.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.