GündemSON DAKİKA

Türkiye genel affa hazırlanıyor! Af yasası ne zaman yürürlüğe girecek?

AK Parti Türkiye’yi genel affa hazırlıyor. İktidardan düşmeden evvel yeni bir af yasası çıkaracak ve bu af genel af niteliğinde olacak. Şu anda genel af için hazırlıkları tamamlayan AKP, çıkacak olan bu af sayesinde, iktidarlık döneminde varsa yapılan tüm suçlardan aklanmış olacak.

Bu af kapsamına cinsel suçlar, silahlı terör suçları girmeyeceği söylense de kulisler bu suçlarla ilgili de bir düzenlemenin yapıldığı belirtildi ama ne tür bir düzenleme olduğu belirtilmedi. Genel af çıkacağına dair bilgi veren CHP Mersin Milletvekili Mahir Başarır, af yasası çıkarca tüm tutuklularda tahliye edilir ve cezaevleri tamamen boşaltılır dedi.

Peki, genel af veya kısmı af veyahut ceza indirimi ne zaman yürürlüğe girer? Hangi suçları kapsayacak? İşte detaylar…

Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Barış Pehlivan, HalkTV ekranlarında AKP’nin genel bir af yasası için hazırlıklarını tamamladığını ve bu bilgileri Ankara kulislerinden ve yargı mercilerinden öğrendiğini dile getirdi. Konuya ilişkin Pehlivan ‘’İktidar genel bir affı veya kısmı bir affı gündeme getireceğini düşünen birisiyim. Bu konunun yargı dünyasında konuşulduğunu bizzat duyuyorum.’’ Dedi.

Pehlivan, genel af veya kısmı af için MHP ve AKP’nin toplam milletvekili sayısı yetmediği için Mahir Başarır’a bu af kanununa muhalefet olarak destek verip vermeyeceklerini sordu. Konuya ilişkin açıklama yapan CHP’li Ali Mahir ‘’diyelim ki 2022 yılı sonu veya 2023 yılının Mart ayında bir af çıktı. Bunu partimin üst kurulunun vereceği bir karardır. Af çıktığında, Özge Can’ın katili de, Abdullah Öcalan’da, 5’li çete dediğimizin hepsi de af kapsamına girer. Eğer böyle genel bir af çıkarsa iktidarın 20 yıllık yolsuzlukların üzeri kapanmış olur. Yaptığı tüm suçların üstü örtülür. O yüzden bu üzerinde konuşulması, tartışılması gereken bir konu. Ki öyle bir genel af yasası çıktığında tutuklular dahil cezaevlerinden anında tahliye edilir. Cezaevleri tıklım tıklım şuanda Bir ranzada 4 kişi nöbetleşe yatıyor.’’ dedi.

Af çıkma olasılığının olup olmadığı Gazeteci Fikret Bila’ya da soruldu. Bila, ”Bir süredir kulislerde zikrediliyor. ‘Genel af ilan edilecek, 2023’de Cumhuriyetin 100’üncü yüz yılı olduğu için Cumhurbaşkanı af yetkisini kullanacak gibi bir takım şeyler konuşuluyor” dedi.

İktidarın genel af çıkarmak için yaptığı hazırlıklara dair yapılan açıklamalar şöyle;

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.