GündemSON DAKİKA

ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı!

Dün, 2022 yılı Temmuz ayında yapılan KPSS sınavı sorularının çalındığı iddia edilmişti. Bu iddialarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konunun incelenmesi için talimat vermişti. Bu talimatın hemen arkasından Ölçme Seçme Ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Profesör Doktor Halis Aygün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile görevden alındı. Karar 3 Ağustos 2022 tarihli resmi gazetede yayınlandı.

Peki, görevden alınan ÖSYM Başkanı Halis Aygün kimdir? Yeni ÖSYM Başkanı belli oldu mu? KPSS sorularının çalındığı konusunda neler olmuştu? İşte detaylar..

KPSS sorularını çaldığı iddia edilen Yediiklim Yayınevi’nin sahiplerinden Selim Işık AKP ilçe başkanlıklarını sık sık ziyaret etmiş ayrıca MHP’li kişilerde bu ziyaretlerden eksik kalmamışlar.

Geçtiğimiz gün (31 Temmuz 2022) tarihinde yapılan KPSS sınavı ile ilgili yeni bir skandal ortaya çıktı. İlk belirlemelere göre 20 sorunun çalındığı iddia ediliyordu ki, muhalefetin çağrılarına sessizliğini bozmak zorunda kalan Cumhurbaşkanı Erdoğan, KPSS sorularının çalındığı yöndeki iddiaların araştırılması için talimat verdi. Şimdi, sorularının çalındığı iddiası ile 2022 yılı KPSS sınavının iptali söz konusu.

2022 yılı KPSS sınav sorularının çalındığında dair iddia ilk olarak CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya tarafından ortaya atıldı. Bir yayınevi tarafından soruların çalındığını söylemesi sonrasında sosyal medyada büyük tepki gördü.

CEVAP SEÇENEKLERİNE KADAR AYNI

Yine CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, KPSS sınav sorularının, sınav tarihinden önce bir yayınevi tarafından deneme kitapçıkları halinde yayınlandığını ve sorulara baktığında cevap seçeneklerine kadar aynı olduğunu belirtti.

20 sorunun çalındığını iddia edin CHP’li Gökçen “Soruları inceledim. Kimse buna tesadüf diyemez. Buna tesadüf diyecekler, geçmişte tesadüf demiş olanları iyi hatırlasın” dedi.

Çalınan 2022 KPSS sorularının çalındığını ilk kez ortaya koyan CHP’li vekil Yıldırım Kaya ise 2022 KPSS sorularının çalındığı iddiaları henüz yalanlanmazken her nasıl olduysa 20 sorunun şıklarına kadar bire bir aynısı bir yayın evinin deneme sınavı kitapçıklarında çıktığı söylendi.

31 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleşen KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavının ardından çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Bazı sosyal medya kullanıcıları bir yayınevi Yediiklim Yayınevi’nin deneme sınavlarında sorduğu soruların şıklarına kadar aynı olduğunu ileri sürdü.

Bu iddialar karşısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iddiaların araştırılması için talimat verdi. KPSS sınavının iptal edilip edilmeyeceğine dair şu açıklamalarda bulunuldu;

ERDOĞAN İNCELEME TALİMATI VERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki söz konusu iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı verdi.

Sosyal medyada yaptığı paylaşımda Erdoğan, “Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz.” ifadelerini kullandı.

HALİS AYGÜN KİMDİR?

1968 yılında Giresun’da dünyaya gelen Aygün, Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünü 1989’da bölüm ve fakülte birincisi olarak bitirdi.
2/3
Aygün, yüksek lisansını 1992’de aynı üniversitede, doktorasını 1997’de İngiltere’de London City University’de tamamladı.

2006’da profesör unvanını alan Aygün, son olarak Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde Dekan olarak görev yapıyordu.

Kocaeli Üniversitesinde 7 yıl dekanlık, 10 yıl matematik bölümü başkanlığı görevlerinde bulunan Aygün, 9 yıldır da ÖSYM’nin Kocaeli ve Marmara Bölge Koordinatörlüğünü yürütüyordu.

Öte yandan Aygün, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Kalite Kurulunda üniversitelerin kurumsal değerlendirmesinde takım başkanlığı ve değerlendirici olarak da görev aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.