İŞKUR İş İlanları

İŞKUR iş arayanlara 108 TL ve öğrencilere 81 TL günlük ödeme yapacak!

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Giresun, Kastamonu, Yalova, İzmir, Afyonkarahisar, Düzce ve İstanbul olmak üzere 7 ilde yeni işbaşı eğitim programı açtı. Bu illerde bulunan İŞKUR İşbaşı Eğitim Programına katılanlara günlük ödeme yapılacak. Bu bağlamda İş arayan statüsündeki vatandaşlar için günlük 108,68TL, öğrenciler için 81,51TL, işsizlik ödeneği alanlar için 54,34TL zaruri gider ödemesi yapılacaktır.

Peki, İŞKUR İşbaşı Eğitim Programlarına kimler katılabilir? Başvuru şartları nelerdir? Başvurular nasıl yapılır? Tüm detaylar aşağıda verilmiştir.

BAŞVURU YERİ VE ZAMANI

İşbaşı eğitim programlarına katılma şartlarını sağlayan tüm vatandaşlarımız, yukarıda belirtilen 7 ilde ki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerine istedikleri zaman programa katılmak için başvuruda bulunabilmektedirler. (Not: şehir listesi son başvuru tarihine göre güncellenmektedir) Hemen İŞKUR sayfasında online başvuru yapmak için BURAYA TIKLAYINIZ.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARINDAN YARARLANMA ŞARTLARI

Belirtilen şartları sağlayan vatandaşlar işbaşı eğitim programlarına katılabilmektedir.

  1. Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
  2. 15 yaşını tamamlamış olmak,
  3. İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,
  4. Emekli olmamak,
  5. Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,
  6. Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak,
  7. İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,

Belirtilen şartları sağlayan ve programa devam etmelerine engel durumları bulunmayan öğrenciler de programlara katılabilmektedirler.

Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabilmektedirler.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARININ SÜRESİ

İşbaşı Eğitim Programı; günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü ve 45 saati geçmeyecek şekilde düzenlenmektedir.

İşbaşı eğitim programı bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, muhabirlik ile ilgili mesleklerde en fazla 9 ay, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde MEB Hayat Boyu Öğrenme Modüllerinin asgari süresinden az olmayacak şekilde ve diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.