EkonomiSON DAKİKA

En düşük sigara fiyatına 3 TL birden yine zam geliyor!

Vatandaş 2022 yılına girdiğimizden beri sigaraya kaç defa zam yapıldığını artık sayamıyor zira sigara fiyatlarına her ay zam gelmeye başladı. AK Parti iktidarı bir taraftan her gün yükselen enflasyonun köpüğünü aldık dese de başta tekel ürünleri olmak üzere her şeye zam yapmaktan geri durmuyor. Hülasa geldiğimiz bugün (28 Temmuz 2022) sigaraya yine zam yapılacağı öğrenildi ki en düşük sigara fiyatlarına en az 3 TL zam yapılacağı belirtildi.

Alım gücüne göre dünyanın en pahalı etini yiyen, en pahalı akaryakıtını kullanan Türkiye, yine dünyanın en pahalı sigara ve alkolünü tüketen bir ülke oldu. TÜİK her ne kadar enflasyon oranı son bir yılda yüzde 80 dediyse de son bir yıl içerisinde akaryakıta yüzde 320, et fiyatlarına yüzde 100, sigara ve alkol fiyatlarına yaklaşık yüzde 270 oranında zam yapıldı. Market ürünlerinde ki fiyat artışları da bilakis yüzde 200’ün altında olan yok. Hal böyle iken iktidar ekonominin çok iyi olduğunu söylüyor, halkı inandırmayınca da bu fiyat artışlarını Allah’ın yaptığını söylemekten de çekinmiyor.

Hükümet sigara ve alkolü, sağlığa zararlı olduğu gerekçesi ile devamlı fiyatlarını artırdıklarını söylerken vatandaş ‘’O zaman ilaçlara niye yüzde 150’nin üzerinde zam yaptınız?’’ diye soruyor. Bununla ilgili Tayyip Erdoğan ‘’ Devamlı artırıyoruz. Bundan çok rahatsızlar. Hem suluda artırıyoruz, hem sigarada artırıyoruz. Aç sefil geziyor, rakıyı birayı almaktan geri durmuyor’’ demişti. Anlaşılan o ki Erdoğan, sigara fiyatlarına yapılacak bu son zamla birlikte özellikle ‘’Aç sefil’’ dediği kişilere sigarayı bıraktırmaya niyetli olduğunu belli ederken diğer taraftan ‘’Türkiye’de aç insan yoktur, abartıyorlar. Herkesin altında arabası var maşallah…’’ sözleri ile çelişiyor.

Peki, sigaraya ne zaman ne kadar zam gelecek? En düşük sigara fiyatı ne kadar olacak? İşte detaylar…

Özel Tüketim Vergisi zammı ile alkole yüzde 25, sigaraya yüzde 10 oranında zam gelmişti. Sigaradaki asgari maktu vergi tutarı 0.71 TL’den 0.79 TL’ye çıktı.

Alınan bilgilere göre önümüzde ki Ağustos ayı içerisinde sigaraya 3 TL ile 5 TL arasında zam gelmesi bekleniyor. Aşağıda verilen 28 Temmuz 2022 tarihli sigara fiyat listesinde ki fiyatlara 3 TL ekleyin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.