Genel

İşsizlik oranının en yüksek olduğu Ağrı ilinin sorunları meclis gündeminde!

ABDULLAH KOÇ (Ağrı)- TÜİK verilerine göre tüketim harcamalarının en düşük olduğu il, Ağrı ili. TÜİK verilerine göre işsizlik oranının en yüksek olduğu il, yine Ağrı ili. Kışı en soğuk geçiren il, Ağrı ve aynı zamanda gazı en pahalı tüketen il, yine Ağrı ili. İlk defa elektrik kesildiği için bir hastane, 1 Mart 2021 tarihinde Patnos Devlet Hastanesi hizmet vermiyor, acil durumdaki olan bütün hastalar başka ilçelere ve illere nakledilmek durumunda kaldı. Bakın, Patnos Devlet Hastanesinde bir jeneratör bile yok.

HAYVAN KÜPESİ 400 TL

Ağrı’da hayvan borsasında, gerçek anlamda küpe bedelinin en yüksek olduğu il, yine Ağrı ili. Küpeler, karaborsada küpenin tanesi 400 liraya satılıyor, yine burada da en üstte olan il Ağrı ili değerli arkadaşlar.

Bakın, halk kendi üretmiş olduğu, yetiştirmiş olduğu hayvanlarını dışarı çıkarıp pazarlamasını yapamayan il, yine Ağrı ili değerli arkadaşlar.

AĞRI HAYVAN PAZARI

En çamurlu il, Ağrı ili değerli arkadaşlar. Çamurlarıyla şu anda gündeme en fazla gelen il, değerli arkadaşlar, Ağrı ilidir. Bakın -hayvan pazarının olduğu yerde belki de dünyada örneği en az görülen, Ağrı ilinin mevcut olan hayvan pazarını sizinle paylaşmak istiyorum. Çamurdan geçilmiyor, insanlar çamurdan yol alamıyor. Bu, yine, çamurlu, çamurla bezenmiş il olan Ağrı ilinden size bahsetmek istiyorum değerli arkadaşlar.

AĞRI SEBZE VE MEYVE HALİ

Bakın, yine, sebze ve meyve hali olan, küçük bir yer, yine en soğuk olan il yine Ağrı ili. Bakın, etrafı açık, belediyenin söz vermiş olmasına rağmen hiçbir hizmet götürmediği ve aynı zamanda insanların donarak akşama kadar pazar yerinde beklemek zorunda olduğu bir ilden size bahsediyorum.

En mağdur olan yine Ağrı, bu da şu şekilde değerli arkadaşlar: Patnos ilçesine dağıtılan arpa tohumlarıyla yaşanan sorunlar nedeniyle tamamen tarımı bitmiş durumdadır, yine en mağdur il olan Ağrı’dan bahsetmek istiyorum.

AĞRI’DA SAĞLIK HİZMETİ

En az sağlık hizmetini alan ilden yine bahsediyorum değerli arkadaşlar, Ağrı ilinden bahsediyorum. Bakın, sağlık hizmeti çökmüş, doktor gitmiyor, doktor ataması yapılmıyor ve insanlar yolda yaşamını yitirmek durumunda kalıyor; bu da, en az sağlık hizmeti alan bir ilden size bahsetmek istiyorum.

AĞRI’NIN NÜFUSU

Ağrı ili, sürekli göç veren bir yerleşim konumunda olan bir il, net göç hızı gerçek anlamda tespit edilemiyor, gelişme düzeyi ve ekonomik açıdan Türkiye’nin 81 ilinin en alt sırasında yer alan Ağrı ilinden bahsediyorum size. Bakın, bu Hükûmet döneminde, bu AKP hükûmetleri döneminde sondan 3’üncüyken sondan en aşağı kısma düşmüş durumdadır. Yine bir “en” den ve bir “son” dan size bahsediyorum değerli arkadaşlar. Bakın, 530 bin nüfusu var Ağrı’nın, bütün şartları taşımasına rağmen sürekli göç veriyor ve büyükşehir statüsü kazanması gereken bir il, maalesef bu hizmet götürülmediği için, bu hükûmetler döneminde zarar gördüğü için Ağrı’nın tamamı, sokakları boşalmış durumdadır.

Bakın, yine en uzun süre kapısının kapalı olduğu, Gürbulak sınır kapısının kapalı olduğu bir ilden bahsediyorum, yine Ağrı değerli arkadaşlar.

Bakın, pandemi sürecinde, Ağrı’da 400’e yakın esnaf dükkânını kapatmış. Bakın, en fazla esnaf göçü yaşanan ilden bahsediyorum size, yine Ağrı’dan bahsediyorum değerli arkadaşlar.

Bakın, Ağrı’dan, sanayi bölgesinde altyapısı ve ulaşımı dahi olmayan bir ilden bahsediyorum. Diğer bir sorun, Ağrı’daki kamu kurumları Ağrı sanayi bölgesinde üretilen ürünlerin yerine, gidip ta batıdaki illerden hizmet alıyorlar. Bu da bir ilktir ve bu da maalesef, Ağrı’ya özgü olan bir meseledir değerli arkadaşlar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir