Kamu Haberleri

Sağlık Bakanlığı Binden fazla Suriyeli sağlık çalışanını işe aldı!

DSÖ Mülteci Sağlığı Programı başladığından bu yana, Türkiye genelinde 178’e kadar mülteci sağlık merkezinden oluşan bir ağda çalışmak üzere 7 mülteci sağlığı eğitim merkezinde yaklaşık 2000 Suriyeli sağlık çalışanı eğitildi. Türkiye Sağlık Bakanlığı, Suriyeli mültecilere sağlık hizmetleri sağlamak için bunların yarısından fazlasını işe aldı.

DSÖ, Suriyeli mültecilere kültürel ve dilsel açıdan hassas sağlık hizmetleri sağlamak için Türkiye Sağlık Bakanlığı ile yakın işbirliği içinde çalışmaktadır.

VERİLEN DESTEKLER

DSÖ; Suriyeli doktor ve hemşirelerin Suriyeli hastalara sağlık hizmetleri sunarken iş başında eğitim aldığı 7 mülteci sağlığı eğitim merkezini destekliyor;

Arapça-Türkçe tercümanları birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetlerinde hasta rehberleri olarak eğitiliyor.

Türk ve Suriyeli sağlık çalışanlarına depresyon, anksiyete ve travma sonrası rahatsızlıklar gibi ruh sağlığı durumlarının teşhis ve tedavisinde sürekli tıp eğitimi veriliyor.

Suriyeli toplum sağlığı destek personelini yaşlı ve engelli Suriyelilere evde bakım sağlamak için eğitiyor ve istihdam ediliyor.

DSÖ eğitimi, Suriyeli doktor ve hemşirelerin Türkiye’de sağlık hizmeti sunmasını sağlıyor

Suriyeli doktor Muhammed, ECHO’nun mali desteği ile DSÖ ve TC Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitim programıyla Türkiye’deki mültecilere sağlık hizmeti veriyor. Burada kendisi ve diğer sağlık çalışanları, programın Türkiye’de mesleklerini icra etmelerini ve mülteciler için sağlık hizmetlerini iyileştirmelerini nasıl sağladığını anlatıyor.

Mülteciler sağlık hizmetlerine ulaşamazlarsa, sağlık hizmetleri onlara gelecek

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Mülteci Sağlığı Eğitim Merkezleri, savaşın yıktığı Suriye’den Türkiye’ye kaçan birçok mülteci için temel sağlık hizmetlerine hayati bir erişim noktası olmaya devam ediyor. Ancak, ülke genelinde COVID-19’a karşı önleyici tedbirler uygulandığında, Merkezler ziyaretçilerde kayda değer bir düşüş gördü.

Eşi görülmemiş bir sorunla karşı karşıya kalan İstanbul Merkezi, hızla yenilikçi bir çözüm buldu: Yararlanıcılar hizmetlere ulaşamazlarsa, hizmetler onlara gelmek zorunda kalacaktı.

Rafa’nın hikayesi
İstanbul Merkezi’nden psikososyal hizmetler uzmanı Pelşin Ülgen, “Virüsün yayılmasıyla, medyada sürekli yer alan haberlerin ve sokağa çıkma yasaklarının Suriyeli mülteci nüfusu için psikososyal destek ihtiyacını tetiklediğini görebildik” diyor.

“Salgının sosyal yaşam ve ekonomi üzerindeki etkileri belirsizliğe neden oluyor, bu da mülteci topluluğu arasında gerginlik ve endişe olarak tezahür ediyor. Mülteci nüfuslarının çok savunmasız olduğunu biliyoruz ve aynı zamanda Hükümet tarafından belirlenen COVID-19 önlemlerine saygı duyarken, psikososyal sağlık hizmetlerimizi de onlara sunmamız gerekiyor. ”

Psikososyal sağlık desteği için ilk çevrimiçi, bireysel seans, saç çekme bozukluğu olarak da bilinen trikotilomaniden muzdarip 16 yaşındaki Rafa için düzenlendi.

Pelşin, “Başlangıçta çevrimiçi bir seansın hastamla yüz yüze görüşmek kadar yararlı olup olamayacağına dair şüphelerim vardı” diyor. “Ancak çevrimiçi oturumlarımız ilerledikçe, bir kesintinin geri tepeceği ve oturumların çevrimiçi olsa bile çok ihtiyaç duyulan desteği sağladığı açıktı.”

Çevrimiçi oturumlar ayrıca aile üyeleriyle bağlantı kurarak onlara bakım konusunda rehberlik etme ve Rafa’nın durumunda dikkat etmeleri gereken işaretlerden haberdar olmalarını sağladı.

“Çevrimiçi seanslardan önce uyumakta güçlük çekiyordum. Rafa, derslerimi kaçırdım ve okulların kapatılması ve evde herhangi bir sosyal hayatım olmadan sıkışıp kalmam konusunda stresli hissediyordum. “Bu kadar stresli olduğumu fark etmemiştim. Ebeveynlerimle ve hatta onlarla telefonda konuşurken arkadaşlarımla çok tartışıyordum. ”

Haftada bir Merkez ile düzenli çevrimiçi oturumlarla Rafa kısa sürede daha iyi hale geldi. “Şimdi durumu daha iyi anlıyorum ve duygularımla yalnız olmadığımı görebiliyorum. COVID-19 salgını nedeniyle hepimizin karşılaştığı koşullarla uzlaştım ”diyor. Rafa artık daha iyi uyuyor, şansı varken okumaya ve hatta egzersiz yapmaya başladı.

Hedefli ve özel destek için işbirliği
“Türkiye’deki Suriyeli mülteciler için sağlık hizmetlerine erişimin iyileştirilmesi” projesi ve Mülteci Sağlığı Eğitim Merkezleri, Türkiye Sağlık Bakanlığı ile birlikte DSÖ Türkiye Ülke Ofisi tarafından yürütülmektedir. 7 ilde birinci basamak sağlık hizmeti veriyorlar.

Suriyeli sağlık personeli sayısını artırmak

Proje, Suriyeli sağlık personelinin kapasitesini artırarak ve Suriyeli mültecilere ve Türkiye’deki etkilenen ev sahibi topluluklara yüksek kaliteli, uygun fiyatlı ve kültüre duyarlı sağlık hizmetleri sunarak ulusal sağlık hizmetlerini desteklemektedir. Yararlanıcılarını aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok şekilde desteklemiştir:

42 812 kişiye ücretsiz psikososyal hizmet sağlanması;

173 doktor, 110 hemşire ve 606 iki dilli hasta rehberine eğitim verilmesi;

artık muayenehane sertifikasına sahip 402 Suriyeli ve Türk doktora ruh sağlığı ve psikososyal destek hizmetleri eğitimi verilmesi; ve

Ankara, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Mersin ve Şanlıurfa illerindeki Suriyeli mültecilere psikososyal danışmanlık da dahil olmak üzere sağlık hizmetlerinin sunulmasını desteklemek için 126 tesis sağlık destek personeli istihdam etmek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir