Gündem

Ülkemizde bağımlılıklar giderek artmakta!

SEFER AYCAN (Kahramanmaraş Milletvekili); Yeşilay bağımlılıkla mücadele demektir. Bu nedenle bu hafta bağımlılıklarla mücadele haftası diye de adlandırılabilir. Bağımlılık, bir insanın bir nesneye veya bir duruma aşırı derecede muhtaç hâle gelme durumudur yani o nesneye veya o duruma ulaşamadığında bunun hem organik hem psikolojik hem de sosyal sıkıntılarının yaşanması hâlidir.

BAĞIMLILIKTAN KAYNAKLI ÖLÜM SAYISI

Maalesef tüm dünyada ve ülkemizde de bağımlılıklar giderek artmaktadır. Ülkemizde de bağımlılıklar artmaktadır. Daha kötüsü bağımlılık yaşı erken yaşlara, çocuk yaşlara inmiştir ve şu an toplumun en önemli sorunlarından biri bağımlılıklardır. Mevcut tütün, alkol, madde, uyuşturucu madde, kumar bağımlılıklarına şimdi de internet bağımlılığı eklenmiştir ve tüm bu bağımlılıklar her türlü yaşantımızı ciddi bir şekilde etkilemektedir. Tütün bağımlılığı çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Bir yılda ülkemizde tütüne bağlı ölümler 83 bin…

Alkol ve Madde Bağımlılığı

Alkolün ve tabii ki madde bağımlılıklarının da sağlık üzerine etkilerini çok daha iyi biliyoruz. Aşırı madde kullanımları veya uygunsuz madde kullanımından ülkemizde direkt ölümler oluyor. Bunun dışında, alkol kendi başına sağlık sorunu. Bir de yanlış maddelerle yapılan alkollere bağlı ölümleri geçen sene çok sık yaşadık.

İnternet Bağımlılığı

Yeni bağımlılık internet bağımlılığıdır. Tabii ki bunun da organik sorunları var, sosyal sorunları var. Bunların hepsiyle birlikte mücadele etmek gerekiyor. Tabii, sadece Yeşilayın bunun üstesinden gelmesi mümkün değil. Bağımlılıklarla tüm toplum olarak mücadele etmemiz gerekiyor. Tüm kurumlarla, Sağlık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; her yönüyle topyekûn mücadele etmemiz gereken konulardır. Bir taraftan, bu bağımlılıkları tedavi etmeye çalışıyoruz. Evet, bağımlılık bir hastalıktır, tedavi edilebilir bir durumdur ama en iyisi bağımlılık durumunun ortaya çıkmasını önlemektir.

En önemli, en büyük halk sağlığı sorunlarından biridir. Hep birlikte bağımlılıkların oluşmasını önlemeye yönelik çabalar içerisinde, organize çabalar içerisinde olmamız gerekir. Tabii, risk gruplarını iyi belirlemek gerekir. Özellikle madde bağımlılığı için parçalanmış aileler, yoksul ailenin çocukları, ortada kalmış çocuklar; en önemli hedef hâlindedir. Bu çocuklara ulaşmak ve bu çocukları bu tür kötü alışkanlıklardan korumamız gerekiyor. Ailelere çok büyük sorumluluk düşüyor. Tabii, ailelerin öncelikle kendi çocuklarına örnek olması lazım. Çocuklarını bu alışkanlıklardan korumak için kendilerinin yapmaması, rol model olması gerekiyor. Kendisi bir madde kullanırken, sigara veya alkol kullanırken veya buna özendirirken, çocuğun bunu kullanması ve bağımlı hâle gelmesi çok olağan bir şeydir.

Diğer bir sorun, tabii ki internet bağımlılığıdır. Çocuklarımıza sahip çıkalım. Herkes, şimdi, elinde bir cep telefonu, bir köşeye çekilip kendi âleminde yaşıyor; sosyal ilişkiler tamamen bozuldu. Aile bağlarımızı yeniden kuvvetlendirmek ve ailelerin çocuklarına sahip olması lazım, onlarla ilgilenmesi lazım.

Tabii ki madde bağımlılığında, sigara bağımlılığında, alkol bağımlılığında önemli bir konu da akran ilişkisidir. Onun için, tüm ailelerin çocuklarını takip etmesi gerekir. Kiminle iletişimi var, hangi yere gidiyor; bunlara müdahil olmak, bunları takip etmek gerekir.

Bir diğer konu: Tabii ki internet bağımlılığı sosyal hayatımızı çok etkiliyor. Bu çocukları, mutlaka, boş zamanlarını değerlendirmek için spor merkezlerine göndererek veya sosyal kuruluşların içerisine alarak ya da aile içerisinde sosyal ilişkileri artırarak buna karşı da korumamız gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu