GündemSON DAKİKA

Türkiye’de maske takma zorunluluğu tekrar mı geldi? Vaka sayılarında ve ölüm oranlarında patlama

Başta Avrupa ve ABD ülkeleri olmak üzere Türkiye dahil birçok ülkede Coronavirüs vaka sayılarında ve bu virüse bağlı ölüm oranlarında resmen patlama oldu. ABD’den Koronavirüs kaynaklı ölüm sayıları günlük 300’ün üzerine çıkarken bu rakam İngiltere ve Almanya’da 100’ün üzerine çıktı. Türkiye’de ise günlük vaka sayıları 10 binin üzerine çıktığı ve günlük ölüm sayılarının bir ay öncesine göre katlandığı iddia edilirken, maske takma zorunluluğu tekrar gündeme geldi.

Vaka sayılarında patlama olunca Türkiye’de maske zorunluluğu tekrar mı geldi soruları soruldu ki bu yönde Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ertuğrul, acilen toplu ve kapalı alanlarda yeniden maske kullanım zorunluluğunun getirilmesi gerektiğini belirtti. Peki, Sağlık Bakanlığı bu yönde bir açıklama yaptı mı? Toplu ve kapalı alanlarda maske takmak zorunlu mu oldu? İşte detaylar…

VAKA SAYILARI 100 BİNLERİN ÜZERİNE ÇIKTI

“Yeni alt varyantlar insanları hasta etmeye devam ediyor. Olgu sayıları Almanya, Kuzey Amerika, İngiltere dahil olmak üzere birçok ülkede çok ciddi sayılara ulaştı ve 100 binlerin üzerine çıktı. Ne yazık ki can kayıpları da her ülke bazında bakarsak örneğin; Almanya’da 100’ün üzerinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde 300’ün üzerinde.

O nedenle de bunun bir toplumsal halk sağlığı sorunu olduğu bilinciyle davranılması gerekiyor ve sağlık otoritesinin bu işin sorumluluğunu tekrar bireylerden alıp kendisinin önlemlerle yürütmesi gerekiyor. Eğer biz bunu yapmazsak ne yazık ki sonbahara doğru çok daha kötü bir biçimde girebiliriz.

Ben zaten kapalı alanlarda ve toplu taşımlarda maskemi hiçbir zaman çıkartmamıştım. O nedenle ben yine aynı öneriyi yapıyorum. Evet açık alanlar risksiz olabilir yaz dönemi hepimiz birbirimizden daha uzak mesafelerde açık alanlarda bulunabiliyoruz ama bir alışveriş merkezine girdiğimizde, bir kapalı alana girdiğimizde, toplu taşıma kullanmak zorunda kaldığımızda kişilerin mutlaka ve mutlaka maske takması gerekir.”

‘YOĞUN BAKIMLARDA ARTIŞ VAR’

Wuhan’da çıkan ilk varyantın şu anda değişikliğe uğradığını belirten Ertuğrul, şunları kaydetti:

“Wuhan’dan çıkan virüs aslında çok değişikliğe uğradı ve şu anda dünyada Omicron varyantının BA 4 ve 5 alt varyantları dediğimiz varyantlar yaygın olmaya başladı. Klinik tablo açısından bir kere dünyada bir değişiklik var. İnsanların büyük bir kısmı aşı oldu. Özellikle ülkelerde bir grubu hasta oldu ve geçirdi ve belirli bir bağışıklık oranı oluştu.

Bu anlamda onlar yeniden yakalandıklarında aşılılar veya geçirenler yeniden yakalandıklarında daha hafif geçiriliyor. Yani üst solunum yolu enfeksiyon bulguları gibi ama aşı olmamış risk grubunda olan bireyler hastalığa yakalandıklarında aslına bakarsanız orijinal varyantla orijinal virüsle yani Wuhan’dan çıkan virüsle şimdiki virüsler arasında klinik tablo oluşturması açısından öyle büyük farklılıklar yok.

Hala risk grubunda ağır hastalık oluşturabilme yeteneğine sahip. Hala risk grubunda yoğun bakıma girişlerde artış var ve hala gene risk grubu dediğimiz bireylerde ölüm oranları da ne yazık ki neredeyse orijinal virüsle hemen hemen aynı.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.