EkonomiSON DAKİKA

Benzin, motorin ve LPG’ye yüzde 200 zam gelebilir uyarısı!

Petrol fiyatlarının düşmesi ile birlikte bugün benzin ve LPG’ye indirim gelirken yine bugün benzin, motorin ve LPG’ye yüzde 200 zam gelebilir uyarısı yapıldı. Uyarıyı yapan ABD’li bir banka. Petrol fiyatlarının önümüzde ki günlerde yüzde 200 zamlanarak 380 dolara kadar çıkabileceği uyarısında bulunan ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan, akaryakıt fiyatlarına en az %200 zam gelebileceğine dair bir rapor yayınlandı.

Bir taraftan Türkiye’nin Rusya’dan, piyasalardan çok daha ucuz petrol almasına karşın akaryakıt fiyatlarına fahiş fiyatlar uyguladığı iddia edilirken, Rus petrollerine yapılacak ambargo sonrasında petrol fiyatlarının 380 dolara kadar çıkabileceği belirtildi. Petrol fiyatlarının bu denli zamlanması demek, Türkiye’de ki motorin ve benzin fiyatlarının en az yüzde 200 zamlanması anlamına geliyor.

5 milyon varillik kesinti

Bloomberg’in haberine göre, JP Morgan analistleri müşterilerine gönderdikleri notta, Moskova’nın sağlam mali pozisyonu göz önüne alındığında Rusya’nın, ekonomisine zarar vermeden günlük ham petrol üretimini 5 milyon varil düşürmeyi göze alabileceğini belirtti.

Söz konusu senaryo, dünyanın geri kalanı için felaket anlamına gelebilir. Uzmanlar günlük arzda 3 milyon varillik bir kesintinin Londra ham petrol fiyatlarını 190 dolara iteceğini, 5 milyon varillik kesinti durumundaysa fiyatın 380 dolara ulaşabileceğini yazdı.

Notta ayrıca, “Küresel petrol piyasasının sıkılığı Rusya’nın tarafında” ifadelerine yer verildi.

Yılbaşında 75 dolar seviyesinde olan brent tipi ham petrolün varil fiyatı halihazırda 111 dolar seviyesinde bulunuyor.

BENZİNE BİR YILDA YÜZDE 225 ZAM

Benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da bir sene önce 7,74 TL, yılbaşında 12,29 TL idi. Benzinde zam oranı, yıllık yüzde 225, yılbaşından bu yana yüzde 105 oldu.

Motorinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da bir sene önce 7,22 TL, yılbaşında 11,43 TL idi. Motorinde zam oranı yıllık yüzde 269, yılbaşından bu yana yüzde 133 oldu.

JP Morgan’ın öngördüğü gibi felaket senaryosu gerçekleşirse, bu tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de akaryakıt fiyatlarının daha fazla artmasını da beraberinde getirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.