GündemSON DAKİKA

Asgari ücret için açıklanan yeni rakam açlık sınırının çok çok altında kaldı!

Milyonların merakla beklediği asgari ücret belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bizzat açıkladı yeni asgari ücreti. Çalışanlar en az açlık sınırı kadar bir ücret umut ediyordu ama öyle olmadı. 5.500 TL olan yeni asgari ücret, açlık sınırının çok çok altında kalırken akla Erdoğan’ın daha bir gün önce söylediği ‘’Kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz. Halkımız müsterih olsun’’ sözleri geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1 Temmuz 2022 tarihinden geçerli olmak üzere asgari ücretin ne kadar olduğunu açıkladı. Erdoğan ‘’Yeni asgari ücret net 5.500 lira olacaktır’’ dedi.

ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 29,3 ORANINDA ZAM YAPILDI

Asgari ücret net 5 bin 500 TL’ye çıkartıldı. Asgari ücrete yapılan zam oranı 1 Temmuzdan yani bugünden itibaren geçerli. Erdoğan konuyla ilgili yaptığı açıklamada asgari ücrete önce yüzde 25 zam yaptığını söyledi ama hemen Çalışma Bakanı uyarınca, %30 diyerek düzeltti asgari ücrete yapılan zam oranı. Erdoğan hep yüzde 25’i tartışıyorduk o yüzden aklımızda yüzde 25 kalmıştı dedi. Lakin Erdoğan %30 olarak açıkladığı asgari ücret zammı aslında net olarak yüzde 29,3 yani %30 bile değil. Ama gelin görünki Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebatiye göre bugün asgari ücrete yüzde 94,60 oranında zam yapılmış.

Nebati “Yılbaşında; gelir ve damga vergisini kaldırarak açıkladığımız net asgari ücret tutarını Temmuz ayından geçerli olmak üzere %30 oranında bir ara artış ile 5.500 TL’ye yükseltiyoruz. Böylelikle, yılbaşından bu yana net asgari ücret oranındaki kümülatif artış oranı %94.60 olarak gerçekleşmiştir.” dedi.

Asgari ücretli yükselen enflasyon nedeniyle aylardır ara zam bekliyordu. Umudu en az TÜİK’in açıkladığı açlık sınırı kadar olmaktı ama öyle olmadı. Asgari ücret 6391 TL olan açlık sınırının çok çok altında kaldı. Konuya ilişkin açıklama yapan Erdoğan ‘’bu bir ara artıştır. Asıl asgari ücret tespiti inşallah yılbaşında yeniden gerçekleştireceğiz.’’ dedi. Maaşların asgari ücret kadarı olanından vergi alınmamaya devam edecek.

Erdoğan: Gırtlağımızı sıkmasınlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan işveren ve işveren temsilcileri ile Birlikte geçti kameraların karşısına, 5500 TL’lik asgari ücret açıklamasından sonra kameralar bu kez Erdoğan ve Türk İş Başkanı Ergün Atalay arasında geçen diyaloğu kaydetti. Erdoğan, yanındakilere dönerek “Bir sorun yok değil mi? Mutabık mıyız?” diye sordu.

Erdoğan’ın “Mutabık mıyız?” diye sorduğu Atalay, “Hayırlı olsun Cumhurbaşkanım” diye yanıt verirken, Erdoğan, “Gırtlağımızı sıkmasınlar?” dedi. Atalay ise, “Olur mu öyle şey?” diye karşılık verdi. Erdoğan’ın tekrar “Gırtlağımızı sıkmasınlar?” diye sorması üzerine Atalay, “Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

4 kişilik bir aile bu ücretle geçinemez

Ergün Atalay asgari ücrete yapılan %29,3 lük zamma tamam derken o masada bulunmayan DİSK genel başkanı Arzu Çerkezoğlu yeni belirlenen asgari ücreti çok düşük buldu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Çerkezoğlu, “Bu, olması gerekenin ve beklenenin çok altında. Asgari ücretin mutlaka, çalışanların, işçilerin, enflasyon karşısında yaşadığı kaybın giderilmesi gerektiğini, büyümeden, milli gelir artışından pay alması gerektiğini ifade etmiştik. Ne yazık ki gerçekleşmedi. Açıklanan rakam açlık sınırının bile altında. Asgari ücretin sadece mayıs ayında, bir aylık asgari ücretin alım gücündeki kayıp bin 500 liraydı. Aradaki fark bunu da karşılamıyor. Sadece mayıs ayındaki kaybı bile karşılamıyor. Enflasyondaki artış devam edecek, kayıplar da devam edecek. Bu ücrette milyonlarca işçinin yıl sonuna kadar hayatını sürdürebilmesi mümkün değil.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.