EkonomiSON DAKİKA

Asgari ücret 6.770 lira olmasına ilişkin açıklama geldi!

Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde asgari ücrete Temmuz ayında yapılacak zam konusu görüşüldü. En düşük emekli maaşı 3.500 TL’ye çıkarılırken asgari ücretinden 6.770 lira olmasına ilişkin açıklama geldi.

Açlık sınırının 6.391 lira olduğu hatırlatılırken 6 bin 770 TL’nin altındaki rakamların zulüm olduğu belirtildi. 2022 yılı Temmuz ayı asgari ücrete ve emekli maaşlarına yapılacak zam miktarı ile ilgili yapılan açıklamalarda şu bilgilere yer verildi;

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLDU?

Konuya ilişkin açıklama yapan İstanbul Milletvekili Engin Altan ”Kanun teklifine girmeden önce şunu söyleyeyim: Dün burada yerimden ve basın toplantısı yaparken basın salonunda bir feryadı dile getirdim, dedim ki: Plan ve Bütçede biraz önce kabul edildiğini öğrendiğimiz torbada en düşük emekli maaşı 2.500’den 3 bine çıkıyor yani yaklaşık yüzde 20’lik bir artış oluyor.

Şimdi burada feryat ettim, dedim ki: Bu, eşitlikçi bir yaklaşım değil. Niye değil? Devlet memurları emeklileri ne alacak? Beş aylık enflasyon yüzde 35, bu ayki de en az yüzde 5 olacak, yüzde 40 alacak; en düşük emekli maaşı yüzde 20, diğerleri yüzde 40 olacak. Bu hakkaniyetli değil, adil değil dedim. Çağrımız ses buldu; en azından yüzde 40 olmalı yani 3.500 olmalı en azından, altını çizerek söyledim ve Plan ve Bütçe Komisyonumuzun kıymetli üyeleri bu çağrımıza da kulak verdiler ve en düşük emekli maaşı 2.500 liradan 3.500 olarak geçti. Bu, bu noktada, eşitliği, oransal yüzde noktasında eşitliği sağladı ama arkadaşlar, adaleti sağlamadı. Açlık sınırının 6.391 lira olduğu bir yerde bir emekli 3.500 lirayla ne yapacak ya?

En Düşük Emekli Maaşın Asgari Ücrete Çıkarılması Teklifi

Yani Allah’ım uzun versin ama böyle bir tablo var. Çağrımızla, zam noktasında yüzdesel, oransal eşitliği Plan ve Bütçe Komisyonu sağladı. İnşallah devlet memurları torba kanununu teklifinin yarın görüşmelerine başlanırsa adaleti de Genel Kurulumuzun sağlamasını ve en düşük emekli maaşının da asgari ücret seviyesine çıkmasını talep ediyoruz. Asgari Ücret Tespit Komisyonu bitti mi arkadaşlar? Ben takip edemedim.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI

Evet, şimdi, Cumhurbaşkanımız çıkacak asgari ücret açıklayacak. Değerli arkadaşlar, açlık sınırı 6.391 lira, 4.253 lirayı verdiğinizde açlık sınırının yüzde 6 fazlasını vermiştiniz. 4.253 lirayı verdiğinizde verilen asgari ücret açlık sınırının yüzde 6 fazlasıydı, şimdi de aynını istiyoruz yani açlık sınırının yüzde 6 fazlasını, en azından bu da en azından.  Yani ne olması lazım? 6770 lira olması lazım. Bunun altındaki bir rakam -Erdoğan’a şimdiden çağrı yapıyorum- zulümdür, zalimliktir, emek hırsızlığıdır, alın teri soygunculuğudur, bunun da altını çizelim.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.