GündemSON DAKİKA

Beklenen büyük İstanbul depreminin süresini aştık ve uzatmaları oynuyoruz!

OYA ERSOY (İstanbul Milletvekili) -Evet, İstanbul denilince büyük İstanbul depremi gündemimizde ve bilim insanları son günlerde sürekli şunu söylüyor: “Biz büyük İstanbul depreminin süresini aştık, uzatmaları oynuyoruz artık, uzatmalara girdik.” Bu durumda ne yapılması lazım?

Yine, bilim insanlarının sözüne kulak verilmesi lazım. Bu gerçeklik karşısında İstanbul’un yapı stokunun denetlenmesi lazım. Bir yandan teknik gereklilikler yerine getirilerek depreme dayanıklı konutların bir an önce inşa edilmesi lazım. Yeter mi? Yetmez. Diğer yandan da altyapı, toplu ulaşım, yangından korunma ve halkın temiz içme suyuna ulaşmasını sağlayacak sistemlerin, deprem toplanma alanlarının -ki bunlar her gördüğünüz büyük yeşil alan değil gerçekten deprem yaşandığında saklanılabilecek, halkın yaşamını sürdürebilmesini sağlayacak yerler- olması lazım. Ha, siz ne yapıyorsunuz peki?

Rant için öyle bir saldırı dalgası var ki…

Şimdi, bunlar için kentsel dönüşüm şart ama özellikle son haftalarda İstanbul’a bir bakalım: Rant için öyle bir saldırı dalgası var ki İstanbul’da Çekmeköy Belediyesi deprem toplanma alanı olan ilçenin en büyük parkını yapılaşmaya açmak için kepçelerle girdi, halk bunun karşısında Çekmeköy’de direniyor. Başka? Söğütlüçeşme. Yine, Kadıköy’de, merkezde Söğütlüçeşme Garı’nın etrafı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kuşatıldı ve burası da yine AVM yapılmak üzere rant alanı olarak değerlendirilmek isteniyor; halk bunun karşısında direniyor.

Yine, Sancaktepe’de birinci derece sit alanı olan Aydos Ormanı’na kepçeler girdi. Ne olacakmış? Millet bahçesi yapılacakmış. Arkadaşlar, ormandan bahçe olur mu? Bunların hepsi rant projeleri ve aynı zamanda kentlerin merkezinde kalan ve rant değeri yüksek olan mahallelere “kentsel dönüşüm” adı altında giriliyor.

Fikirtepe’de insanların evlerinin doğal gazı, elektriği, suyu kesildi

Yine, bu kürsüden ifade ettim, daha önce de defalarca konuştuk: Fikirtepe’de insanların evlerinin doğal gazı, elektriği, suyu kesildi ve şu an insanlar tek göz odalarda, tek tüple günlük yemek yapıyor ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin açtığı spor salonunda gidip banyosunu yapıyor; durum bu. Burada yapılacak olan şey…

Kentsel dönüşüme, özellikle deprem karşısında kentsel dönüşüme hiç kimse karşı değil ama burada iki şey yapacaksınız. Bir, rant için değil, gerçekten halk için, halkın temiz bir çevrede ve depreme dayanıklı konutlarda yaşamasını sağlamak için hem iktidarın hem belediyelerin yerel iktidarların bütün olanaklarını seferber edeceksiniz ve sağlıklı konutlar inşa edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.