EkonomiSON DAKİKA

Evi kira olan emekliye kira yardımı!

Evi kira olan emekliye kira yardımı yapılmasına ilişkin teklif bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Bugün TBMM’ne açlık sınırı altında yaşayan tüm yoksullar için, en düşük emekli maaşının asgari ücrete endekslenmesi için, emekli bayram ikramiyelerinin yine asgari ücret düzeyine yükseltilmesi için ve evi kira olan emekliye kira yardımı sağlanması için hazırlanan kanun teklifi verildi.

Verilen teklif ile ilgili açıklamalarda bulunan Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer; acilen, evi kira olan emekliye kira yardımı yapılması ve ilaç katkı payının kaldırılmasını belirtti.

EV KİRASI YARDIMI

Emekli de yaşa takılanların haklarının gasp edildiğini belirten Gürer, en düşük emekli maaşının ve Bayram ikramiye tutarlarının 4.250 TL olması gerektiğini söyledi. Evi kira olan tüm emeklilere kira yardımı yapılmasına ilişkin verilen kanun teklifi ile ilgili açıklamalarda bulunan Güler şu ifadeleri kullandı;

Yoksulluk sınırı 4 kişilik bir aile için 20 bin lirayı aşmış, açlık sınırı 7 bin liraya dayanmıştır. Yokluk, yoksulluk yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle en düşük emekli aylığı asgari ücrete endekslenmelidir. Emekli bayram ikramiyesi asgari ücret düzeyinde olmalıdır, emekli intibak düzenlemesi bir an önce yapılmalıdır. Aylık bağlama oranı katsayısı yüzde 35’ten yüzde 70’e çıkarılmalıdır. Evi kira olan emekliye kira yardımı sağlanmalıdır.

İlaç katkı payı kaldırılmalıdır. Emeklilikte yaşa takılanların gasbedilen hakları iade edilmelidir. Tüm taşeron firmada kalan emekçiler kurum kadrosuna alınmalıdır. Memur işçi maaşları gerçek enflasyona uyarlı ücret artışı yapılmalıdır. Her kesim sıkıntı içindedir, iktidar bunlara duyarsız kalmaktadır. Emekliye hak ettiği artış bir an önce sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.