GenelSON DAKİKA

ABD İdlib’te El Kaide bağlantılı grubun liderini öldürdü!

Çeşitli kaynakların Salı günü bildirdiğine göre, ABD güçleri, Suriye’nin kuzeybatısındaki son muhalefet kalesi olan İdlib vilayetinde, El Kaide terör şebekesine bağlı cihatçı grup Hurras al Din’in bir liderini drone saldırısında öldürdü.

İngiltere merkezli bir sivil toplum örgütü ve sahadaki geniş bir işbirlikçi ağı olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi , başkent İdlib şehrini birbirine bağlayan yolda şafak vakti bir insansız hava aracının bombalanmasıyla bir motosikletin çarptığını belirtti.

Örgüt, eylemi, daha fazla ayrıntı vermeden, Irak ve Suriye’de İslam Devleti (İD) cihatçı grubuyla savaşan Washington liderliğindeki uluslararası koalisyona bağladı.

Ancak, ABD Silahlı Kuvvetleri Merkez Komutanlığı daha sonra bombalamanın sorumluluğunu üstlendi ve motosikletin sürücüsünün ve bir yolcusunun öldüğünü doğruladı.

Merkez Komutanlığı yaptığı açıklamada, ” Bu üst düzey liderin görevden alınması El Kaide’nin ABD vatandaşlarına, ortaklarımıza ve dünyanın her yerindeki masum sivillere yönelik saldırılar düzenleme yeteneğini bozacaktır .” dedi.

Nota göre, Usame bin Ladin’in kurduğu ağın bazı müttefik oluşumları Suriye topraklarını “sığınak” olarak kullanıyor ve oradan Arap ülkesi dışındaki operasyonları planlıyor ve koordine ediyor.

El Kaide şubeleri

Aynı nedenle Avrupa Birliği (AB), Hurras al Din’i ve iki üst düzey liderini bir aydan biraz daha kısa bir süre önce IŞİD veya El Kaide’ye mensub veya bağlantılı oldukları için yaptırım uygulanan topluluk listesine dahil etti.

Din Muhafızlarının Suriye sınırları dışında “terörist” operasyonlar planlamanın, Arap ulusundaki eğitim kamplarını yönetmenin ve saflarına savaşçı almanın yanı sıra “El Kaide adına ve çatısı altında” faaliyet gösterdiğini düşündü. Avrupa ülkelerinden gelen yabancılar.

Sünni İslamcı grubun, Suriye’deki eski El Kaide şubesini içeren ve eyaletin çoğunu kontrol eden bir ittifak olan Levant Liberation Agency’nin Hurras al Din’e karşı birkaç tutuklama kampanyası başlattığı İdlib’de çok az operasyonel kapasitesi var veya hiç yok. Son birkaç yılda Ajans, kendisini ağ ile geçmişinden ayırmaya çalıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.