Genel

NATO karbon emisyonlarını 2050 yılına kadar sıfıra indirmeyi umuyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Salı günü yaptığı açıklamada, İttifak’ın bir örgüt olarak sera etkisine neden olan emisyonların 2030 yılına kadar en az %45 ve 2050 yılına kadar sıfıra indirilmesini öngören ilk iklim hedeflerini açıkladı.

Elcano düşünce kuruluşu tarafından Çarşamba ve Perşembe günü düzenlenen NATO liderleri zirvesi vesilesiyle düzenlenen Kamu Forumunda Stoltenberg, ” 2030 yılına kadar emisyonları en az %45 azaltacağız, net emisyonları 2050 yılına kadar sıfıra indireceğiz” dedi.

Norveçli politikacı, İttifak’ın iklim değişikliğini etkileyen “salımların azaltılması söz konusu olduğunda da bir sorumluluğu olduğunu” doğruladı ve bu amaçla, NATO’nun hem bir örgüt olarak yaydığı sera etkisine neden olan gazları ölçmek için sivil ve askeri düzeyde ilk metodolojiyi geliştirdi.

Tüm müttefiklerin onları düşürebilmeleri için mevcut olacağını söyledi. “Bu hayati önem taşıyor çünkü ölçülen her şey kesilebilir” dedi.

Bu yeni metodolojiye göre NATO, 2050’de iklim tarafsızlığına ulaşana kadar iki aşamalı kesinti öngörüyor. Fosil yakıtlardan geçişin belirleyici olacağını kabul eden Stoltenberg, “Bu kolay olmayacak, ancak yapılabilir” dedi.

“Şu anda gerçekleşen bir teknolojik devrim var” dedi ve “gelecekte en gelişmiş askeri araçlar ve en dayanıklı hava kuvvetlerinin fosil yakıtlara dayanmayanlar olacağını umarak” dedi .

Müttefik genel sekreterine göre, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş ” otoriter rejimlerin hammaddelerine fazla bağımlı olma tehlikesini gösteriyor .”

“Rusya’nın enerjiyi bir zorlama silahı olarak kullanmasına” atıfta bulundu ve bu da “kendimizi Rus petrol ve gazından hızlı bir şekilde elden çıkarma ihtiyacının” altını çizdi. Ancak “bir bağımlılığı diğerine değiştirmemeliyiz” konusunda uyardı ve ” gerektirdikleri yeni yeşil teknolojilerin ve nadir toprak minerallerinin çoğunun Çin’den geldiğine” değindi.

Bu nedenle, “enerji kaynaklarımızı ve tedarikçilerimizi çeşitlendirmemiz gerektiğini” düşündü. Stoltenberg, iklim değişikliğinin “hepimiz için ciddi bir tehdit” ve daha aşırı hava koşullarının “toplulukları mahvetmesi ve daha fazla çatışmayı körüklemesi” nedeniyle bir “kriz çarpanı” olduğuna ikna olmuştu.

“İklim güvenlik için önemlidir, bu yüzden NATO için önemlidir” dedi. Bu anlamda, müttefik liderler, iklim değişikliğinin “ zamanımızın bir meydan okuması ” olduğunu açıkça ortaya koyacakları, önümüzdeki on yıl için politikalarını temel alacakları belge olan zirvelerinde yeni bir Stratejik Konsepti onaylayacaklar.

“Bu, NATO için üç şeyi ifade ediyor: anlayışımızı artırmak, ittifakımızı uyarlamak ve kendi emisyonlarımızı azaltmak” dedi.

Bu nedenle İttifak , Irak’taki aşırı sıcaktan Kuzey Kutbu’ndaki soğuğa kadar, bazı askeri üslerini veya denizi vuran ve giderek sıklaşan kasırgalardan geçerken iklim değişikliğinin faaliyetlerini nasıl etkilediğini daha fazla hesaba katmak zorunda kalacak.

Stoltenberg ayrıca, her bir NATO ülkesinin “enerji güvenliğine ve yeni teknolojilerin benimsenmesine yönelik kendi ayrı yolunu izlemesi” halinde “birlikte çalışabilirliğimiz için ciddi riskler” yaratacak ” uyumsuz sistemler yama işi ” yaratma riskleri konusunda da uyardı . İnanılır bir savunma ve caydırıcılık sağlamanın İttifak’ın ana hedefi olmaya devam ettiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.