GenelSON DAKİKA

Yeşilçam’dan Bir Çınar daha devrildi

Türk sinema tarihine damga vuran 7’den 70’e herkesin tanıdığı ünlü oyuncu yaşamını kaybetti. Yeşilçam filmlerinden tanıdığımız Cüneyt Arkın dün gece geçirdiği amansız kalp krizi sonucu 85 yaşında hayata veda etti.

Sevilen Sinema oyuncusu Cüneyt Arkın, dün gece kalbinin durması nedeniyle Liv Hospital Hastanesine kaldırıldı. Hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen ünlü oyuncu hayata döndürülemedi. Hastaneden yapılan açıklamada; “Türk sinemasının değerli oyuncusu Cüneyt Arkın kalbinin durması sebebiyle ambulansla getirildiği. Liv Hospital’da bütün yeniden canlandırma çabalarına rağmen hayatını kaybetti. Liv Hospital ailesi olarak Türk sinemasının dev oyuncusunu kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Cüneyt Arkın’ın ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.” Denildi.

Türk sinemasının efsanevi oyuncusu Cüneyt Arkın 8 Eylül 1937’de Eskişehir’de dünyaya geldi. Asıl adı Fahrettin Cüreklibatır olan oyuncu, Türk sinema tarihinde ilk olarak 1964’te, Halit Refik’in “Gurbet Kuşları” filmi ile sinema tarihini adım attı. Daha sonra İstanbul’da Medrano sirkinde 6 ay süre akrabası eğitimi aldı. Almış olduğu eğitimler sonunda “Battal Gazi” ve “Malkoçoğlu filmleri” ile Türk sinemasına farklı bir tarz getirdi.

Kısa sürede sinema filmlerin en çok aranan yıldızı haline gelen Cüneyt Arkın kariyeri boyunca birçok western, komedi ve macera filmlerinde yer aldı. 1976’da Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı. 1972’de ise Adana Altın Koza Film Festivali’nde ise yine en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı. Ünlü oyuncu sinema kariyeri boyunca daha birçok ödül aldı.

5 ay önce kaybettiğimiz değerli Türk sinema oyuncusu Fatma Girik’in vefat haberinden sonra Cüneyt Arkın Şu sözleri söylemişti; “baştan aşağı Anadolu’dur o, Anadolu anasıdır.  Fatma bekle beni orada geliyorum.” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.