EkonomiSON DAKİKA

Akaryakıt, LPG, tütün mamulleri ve alkollü içecek sektörlerindeki vergi kayıplarına yönelik bir kanun yapıldı

Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Akaryakıt, LPG, tütün mamulleri ve alkollü içecek sektörlerindeki vergi kayıplarına yönelik bir kanun yapıldığını duyurdu. Ağır vergiler hem üreticinin hem de tüketicinin belini bükmeye devam ediyor diyen Şahin, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

Akaryakıt, LPG, tütün mamulleri ve alkollü içecek sektörlerindeki ağır vergiler hem üreticinin hem de tüketicinin belini bükmeye devam ediyor. Bu sektörlerdeki vergi kayıplarına yönelik bir kanun yapıldı. Kanuna göre, Vergi Usul Kanunu’nun tebliğiyle doğacak vergilerin tahsil güvenliğini sağlamak amacıyla petrol ve LPG piyasasında olan şirketler için teminat verme zorunluluğu getirildi. Bu düzenleme adaletsiz.

Akaryakıta verilecek teminat mektubunda 7-8 faaliyet alanı olan bir şirketin sadece akaryakıt satışından alması gerekirken tüm faaliyet alanlarının satışına isabet eden oranda teminat alınması, zaten kâr marjı düşen, oldukça büyük sorunlar yaşayan sektörü işlemez hâle getirecektir.

Üzerlerine komisyon ve teminat mektubu kullanma limitini de düşürerek ticari faaliyet yapmalarını engelleyecektir. Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.